Norveç Hükümeti Blockchain için Arbitrum’u Seçti

Norveç Hükümeti Blockchain için Arbitrumu Seçti

Blockchain sektörü tüm hızıyla gelişimin sürdürürken, artık sadece kripto paraların değil, şirketlerin ve hatta ülkelerin ekosisteminde yer almaya başladı. Birçok şirket sistemlerini Blockchain odaklı olarak optimize ederken, Cebelitarık gibi ülkeler de Blockchain’i benimsemeye devam ediyor. Son olarak Norveç de Blockchain çalışmaları için Ethereum tabanlı Arbitrum‘u tercih etti.

Norveç Hükümeti Blockchain için Arbitrum'u Seçti

Norveç, Yeni Ticaret Ürünleri için Arbitrum’u Kullanacak

Web3 geliştiricisi ve Symfoni protokolünün kurucusu Jon Ramvi, kısa bir süre önce Norveç’in kamu hizmetlerinde Ethereum tabanlı Arbitrum’u kullanacağını paylaştı. Bu yeni platform, Norveç vatandaşlarının henüz halka açılmamış şirketlerinin (liste dışı şirketler) hisselerine erişmesine izin verecek. Maksimum kaynak verimliliği için ise Ethereum tabanlı Layer-2 platformu Arbitrum kullanılacak.

Hisseler, Ethereum tabanlı ERC1400 standartında tokenize edilecek. Bu standart, ERC20 ve ERC721’in bir kombinasyonu olarak öne çıkıyor. Önde gelen Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys, ERC sisteminin bu uygulamasına katkıda bulunmuştu.

Bununla birlikte ülkede merkeziyetsiz veri depolama ve aktarım platformu Ceramic, kullanıcıların kişisel verilerini GDPR uyumlu bir şekilde işlemek için kullanılacak.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala