Nijerya Merkez Bankası Başkanı, e-Naira Hakkında Konuştu

nijerya merkez bankasi baskani e naira hakkinda konustu 1 1

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kullanımı giderek yaygınlaşmaya başladı. Başta Çin olmak üzere birçok ülke kendi CBDC’sini çıkartmak için çalışmalar yapmaya başladı. Çin’de dijital yuan kullanımının yüzde 1800 arttığını geçtiğimiz günlerde aktarmıştık. Bu kez Nijerya tarafından CBDC’lerle ilgili açıklama geldi.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı: e-Naira, Giderek Dijitalleşen Dünyada Rekabetçi Olmayı Sağlıyor

Nijerya Merkez Bankası (CBN) başkanı Godwin Emefiele, Nijerya’da geçtiğimiz yıl tanıtılan e-Naira dijital para biriminin ülkedeki ticaret ve yatırım faaliyetlerini artırabileceği belirtti. Dijital para biriminin, giderek dijitalleşen dünyada Nijerya’nın rekabetçi olmasını sağladığını sözlerine ekledi.

nijerya merkez bankasi baskani e naira hakkinda konustu

Nijerya, kendi dijital para birimi eNaira’yı geçtiğimiz yılın ekim ayında başlatmıştı. eNaira’nın piyasaya çıkışında konuşa Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, CBDC’nin, Nijerya’nın GSYİH’sinin 10 yılda 29 milyar dolar büyümesini sağlayacağını belirtmişti.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Uluslararası Para Fonu (IMF), Nijerya Merkez Bankası’nın CBDC projesinin havaleleri artıracağını ve Batı Afrika ülkesi için finansal kapsayıcılıkta bir artış yaşatacağını aktarmıştı.

Ayrıca Çin, dijital yuan kullanım alanlarını genişletmek için ülkede çeşitli çalışmalar yapmıştı. Nijerya’da da bu tarz çalışmaların olması bekleniyor.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
419.881,08 TL 0,17%
ethereumETH/TRY
33.517,51 TL 1,76%
tetherUSDT/TRY
17,93 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.442,17 TL 1,49%
xrpXRP/TRY
6,75 TL 0,57%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
9,63 TL 0,10%
solanaSOL/TRY
734,65 TL 0,69%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,54%
Bağlantıyı kopyala