NFT Satın Alırken Nelere Dikkat Ediyorsun ve İlk NFT’ni Nasıl Oluşturdun?

Cem Güventürk’ün sunumuyla gerçekleşen “Sanatın NFT Hali” programının yeni bölüm konuğu belgesel fotoğrafçısı Rızacan Kumaş oldu. Rızacan Kumaş ile NFT satın alırken nelere dikkat ediliyor, NFT Serüveni nasıl başladı konularını konuşuldu. NFT oluşturmak ve arkaplanındaki felsefeler hakkında ilham veren bir sohbet edildi.

Rızacan Kumaş’ın NFT Serüveni Nasıl Başladı?

Cem Güventürk, Rızacan Kumaş’a NFT serüveninin nasıl başladığını sordu. Rızacan Kumaş ise şu şekilde cevap verdi:

Ben 2020 yılında NFT’yi duydum. İnsanlar bundan çok iyi para kazanacak dedim ve Bepple rekor fiyatla NFT’yi sattı. Ardından bütün sanatçılar bu alana girmeye başladı. İlk işimi koydum satılmadı. Bu işe girdikten sonra bu alanın paradan ibaret olmadığını devrim niteliğinde bambaşka bir dünya olduğunu anladım. Daha sonra tekrar NFT koydum ve satıldı. Bu alana bu şekilde girmiş oldum.

Cem Güventürk, “NFT’yi daha çok maymun görseli pixel olarak biliyorduk bir zamanlar sen ne zaman fotoğrafta NFT olabilir dedin?” şeklinde bir soru sordu. Kumaş ise şu şekilde yanıt verdi:

Biz ilk girdiğimizde çok küçük bir topluluktuk. Diğerleri bunlar jpeg koyuyor deyip bizi ayırıyorlardı. Sonrasında satış yaptıkça NFT dünyasında yer almaya ve kabullenilmeye başladık.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.157,10 TL 0,55%
ethereumETH/TRY
34.650,25 TL 2,58%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.732,44 TL 2,05%
cardanoADA/TRY
10,24 TL 2,52%
xrpXRP/TRY
6,82 TL 0,02%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
809,11 TL 3,25%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 7,96%
Bağlantıyı kopyala