bitcoinBTC/TRY
766.196,26 TL 3,59%
ethereumETH/TRY
47.293,91 TL 3,14%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.967,01 TL 1,37%
xrpXRP/TRY
14,34 TL 1,58%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
47.380,26 TL 3,23%
solanaSOL/TRY
652,43 TL 11,77%
cardanoADA/TRY
7,25 TL 3,96%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,76%

Paylaş

New York Valisinden PoW Madencilerine Moratoryum

New York Valisinden PoW Madencilerine Moratoryum

Kripto para sektöründeki yaşanan dalgalanma, en çok da madencileri etkiledi. Özellikle Ethereum’un Merge ile birlikte Proof of Work‘ten Proof of Stake‘e geçişi, madencilerin operasyonlarını mecburi olarak sonlandırmasına neden oldu. Bunun üzerine Ethereum Classic ve Bitcoin gibi ağlara geçiş yapan madenciler, bu sefer de piyasalarda yaşanan düşüş sebebi ile zorluk yaşmaya başladı. Son olarak da New York Valisi Kathy Hochul, eyaletteki kripto madenciliğini engelleyen bir yasa tasarısını imzaladı.

New York Valisinden PoW Madencilerine Moratoryum

New York Valisi PoW Madencileri için Moratoryumu İmzaladı

Proof of Work konsensüs mekanizmasına sahip kripto varlıklar için yürütülen madencilik faaliyetleri, sık sık kullandığı enerji ve işlem gücü ile gündeme geliyor. Birçok düzenleyici bu konuya sert bir bakış açısı ile yaklaşırken, ABD’de de PoW madenciliği üzerinde sıkı adımlar atılıyor. Bu adımlardan biri de New York Valisi Kathy Hochul’dan geldi. Hochul kripto para madenciliğini düzenleyen ve ABD’deki en kısıtlayıcı yasalardan biri olarak görülen tasarıyı imzaladı. 

Tasarı, fosil yakıtlarla çalışan ve Proof of Work konsensüsü kullanan kripto madenciliği şirketlerinin, yeni izinlerinde iki yıllık bir moratoryum uyguluyor. Bu, madencilerin 2 yıl süreyle her türlü koşulu sağlasalar dahi operasyonlarını yürütmek için izin alamayacakları anlamına geliyor.

Diğer taraftan bu yasa çok da yeni bir durum değil. Öyle ki tasarı haziran ayında eyalet Senatosu tarafından onaylanmış, ancak Hochul, kripto para birimi endüstrisinden gelen teklife karşı şiddetli lobi faaliyetleri arasında şimdiye kadar imzalamamıştı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala