bitcoinBTC/TRY
740.635,73 TL 2,32%
ethereumETH/TRY
45.312,68 TL 3,55%
tetherUSDT/TRY
27,33 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.890,20 TL 1,39%
xrpXRP/TRY
13,99 TL 2,21%
usd-coinUSDC/TRY
27,37 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
45.279,05 TL 3,49%
cardanoADA/TRY
6,82 TL 1,74%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,72%
solanaSOL/TRY
547,30 TL 4,00%

Paylaş

Nasdaq’tan Ethereum ETF başvurusu

Ethereum cuzdaninda 8 yil sonra ilk hareketlilik

Nasdaq borsası, Brezilyalı varlık yöneticisi Hashdex’in Ethereum ETF’ini listelemek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. ETF’in hem spot hem de vadeli Ethereum sözleşmelerini kapsadığı belirtildi. Hashdex Nasdaq Ethereum ETF olarak adlandırılan fonun, CFTC’ye kayıtlı Toroso Investments tarafından yönetildiği ifade edildi.

Ethereum cuzdaninda 8 yil sonra ilk hareketlilik22

Nasdaq borsası, Ethereum ETF için başvurdu

Nasdaq’tan yapılan başvuruda fonun spot ve vadeli Ether sözleşmeleri ile nakit varlıklardan oluşacağı belirtildi. Böylece spot piyasada yaşanacak fiyat manipülasyonlarına daha duyarlı hale getirilebileceği aktarıldı. Başvuruda, fonun vadeli sözleşmeler ile spot piyasaya olan bağımlılığının azaltıldığı ifade edildi.

Hashdex CEO’su ve kurucu ortağı Marcelo Sampaio bu yılın başlarında şirketinin düzenleyicilerle birlikte çalıştığını açıklamıştı. Sampaio, spot Bitcoin ETF planlarını reddettiği için SEC’e karşı açtığı davayı kazanan Grayscale Investments’a atıfta bulunmuştu.
Sampaio, “Spot Bitcoin ETF’i kaçınılmaz, sadece ne zaman ve hangi bağlamda olacağını bilmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer taraftan son dönemlerde spot Ethereum ETF başvuruları hız kazanmıştı. Ark Invest, 21Shares, VanEck gibi önde gelen varlık yöneticisi şirketler spot ETF için başvuru gerçekleştirmişti. SEC, şu ana kadar spot ETF başvuruları için aldığı tüm başvuruları erteledi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala