bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,192.73 0.10%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,161.90 1.50%
bnb
BNB (BNB) $ 600.56 0.50%
solana
Solana (SOL) $ 153.88 0.00%
xrp
XRP (XRP) $ 0.548908 2.76%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.507694 0.06%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.157628 2.27%

NASA Uydu İletişimi İçin Blockchain Teknolojisini Kullanacak

NASA Uydu Iletisimi Icin Blockchain Teknolojisini Kullanacak scaled

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uydular arası iletişim için blockchain teknolojisinden (veya DLT olarak da bilinen Dağıtılmış Defter Teknolojisinden) yararlanmaya çalışıyor. NASA tarafından yapılan bir teklif özetinde  blockchain teknolojisi, uydular arasında otonom iletişimi mümkün kılacak.

Blockchain kullanımı, uyduların kendi takım yıldızıyla ilgili paylaşılan verileri depolamasını sağlayacaktır. Proje, Blockchain Defteri (SCRAMBL) ile Uzay İletişimini Yeniden Yapılandırma ve Haritalandırma olarak adlandırıldı.

SCRAMBL aracılığıyla benzer bir takım yıldızda yer alan uydular, söz konusu takım yıldızıyla ilgili veriler içeren bir defteri saklayabilecek ve dağıtabilecektir. Nihayetinde NASA, uydular için otonom koordinasyonu sağlamaya çalışırken “sistem düzeyinde ihtiyaçlar ve hedeflerde” rol oynamaya devam ediyor.

NASA’nın girişimi Orbit Logic ve Fraunhofer ABD Deneysel Yazılım Mühendisliği Merkezi tarafından gerçekleştirilecek. 124.000 dolar değerinde olan proje, NASA’nın Küçük İşletme Teknoloji Transfer Planının bir parçasıdır.

Takımyıldızı mümkün kılmak için SCRAMBL, Orbit Logic’in mevcut otonom planlama sistemi ile birleştirilecek. NASA’ya göre, proje sırasında, tüm uzaya özgü algoritmalar hafif olacak ve uydulara yerleştirilen bilgi işlem öğelerinde verimli bir şekilde yürütülecek şekilde uyarlanacak.

NASA’nın Blockchain Teknolojisine Artan İlgisi

Defter, uzay aracı tarafından yayınlanan bağlantı durumu değişikliklerine dayanan mevcut iletişim yollarının bir envanterine sahiptir. Özellikle, defterde Ortak İlgili İşletim Resmi (CROP) oluşturan olaylar, durumlar, hedefler ve planlar da vardır. CROP, bir uzay ağının koordinasyonunu ve farkındalığını sağlamak içindir.

NASA’nın blockchain prototipini halka açıklayarak neredeyse iki yıl önce blockchain spesifikasyonuna katıldığını belirtmekte fayda var. Prototip, özellikle mahremiyete odaklanarak hava trafik verilerini iletmek içindir. Ek olarak, NASA’nın geçen yıl veri bilimcilerini işe aldıktan sonra blockchain projesini geliştirebileceği yönünde spekülasyonlar bulunmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala