Anasayfa Blockchain Nasa Blokchain Teknolojisine İlgi Duyuyor

Nasa Blokchain Teknolojisine İlgi Duyuyor

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Blockchain temelli bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu...

0

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün blok zinciri ile ilgili bir duyuru yayınladı. Yayınlanan duyuruya göre hava trafik yönetimini daha iyi kontrol etmek için blok zinciri teknolojisi kullanılabilir. Kullanılması düşünülen projenin, hava trafik yönetimi ile güvenli, özel ve anonim iletişimi sağlayabilecek açık kaynaklı bir sistem olması planlanıyor.

Örnek Proje: Hyperledger

Yapılan açıklamada: “Blok zinciri sayesinde, havada yer alan herhangi bir uçak ile bir yetkili arasında daha güvenli bir iletişim sağlanabilir. Akıllı sözleşme desteği ile de daha gelişmiş iletişim kanallarının kullanılması mümkün.” Projenin mühendisleri ise konu ile alakalı araştırma yaparken Hyperledger adlı projeyi referans almışlar.

Linux Vakfı tarafından geliştirilen Hyperledger, blok zinciri tabanlı bir proje. Alibaba, Citi ve Deutsche Telekom gibi büyük firmaların da dahil olması ile daha da güçlenmeye devam ediyor. Mevcut sistem olan Otomatik Bağımlı Gözetleme Sistemi, hava taşıtlarının konumlarını halka açık bir şekilde yayınladığı için üçüncü taraflar tarafından sahteciliğe maruz kalabiliyor. Araştırmacılar, gizlilik konularını ve sahteciliğe karşı önlem amacıyla kriptografi uygulamasının önemini de raporlarında belirtmişler.

NASA, 2017 yılında blok zinciri teknolojisinin daha iyi araştırılması için 1 milyon dolarlık hibe kaynağı aktarmıştı. NASA gibi bir kurumun bile bu teknolojiye ilgi duyması ilerleyen yıllarda blok zincirinin hayatımıza daha fazla gireceğini kanıtlar nitelikte.