Monero, Fluorine Fermi Hard Fork’unu Gerçekleştirdi

Monero Fluorine Fermi Hard Forku Gerçekleşti

Gizlilik odaklı kripto paralardan biri olan Monero, oldukça önemli bir hard fork’u daha geride bıraktı. Monero App v1.8.0 (Fluorine Fermi) tüm Node’lar tarafından kurulabilir şekilde dağıtıldı. Bu güncelleme ile birlikte çok daha verimli ve hızlı bir Monero ağı kullanıcıları bekliyor.

Monero, Fluorine Fermi Hard Fork'u Gerçekleşti

Monero, Fluorine Fermi Hard Fork’unu Tamamladı

Popüler gizlilik odaklı kripto para birimi protokolü Monero, geçtiğimiz hafta boyunca büyük bir ağ yükseltmesi için çalıştı. Hard fork, 2.688.888. blokta planlandığı gibi gerçekleşti. Fluorine Fermi adlı yükseltme, GitHub üzerinden herkesin erişebileceği bir şekilde yayımlandı ve geliştirciler tüm Node’ların yükseltmeyi çalıştırmasını istedi. Doğrulayıcı Node’lar bu yükseltme ile birlikte çok daha verimli çalışabilecekler.

Fluorine Fermi yükseltmesi ile birlikte oldukça önemli atan Monero’nun edindiği değişiklikler kısaca şu şekilde:

  • Ring boyutu 11’den 16’ya yükseltildi (ağdaki her bir işlemin temel anonimlik kümesindeki artış).
  • Ortalama işlem boyutunu yüzde 5-7 oranında azaltıldı ve doğrulama performansını doğru orantılı olarak yüzde 5-7 oranında artırıldı. Bu her işlemi daha verimli ve daha hızlı hale getirecek.
  • Cüzdan senkronizasyon sürelerini yüzde 30-40 oranında azaltıldı (detaylar için resmi rapora buradan erişebilirsiniz.)
  • Gas ücretlerindeki hızlı değişikliklere veya kötü niyetli kuruluşların saldırılarına karşı ağın güvenliğini ve esnekliğini artırıldı.
  • Kritik güvenlik yamaları dahil olmak üzere büyük çoklu imza düzeltmeleri ve iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Bu noktada gerçekleştirilen bu yeni fork’un madencileri ilgilendirmediğini ve madencilik yazılımlarının aynı kalacak şekilde madencilik işlemlerine devam edebileceğini belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
366.067,14 TL 4,10%
ethereumETH/TRY
25.118,51 TL 3,18%
tetherUSDT/TRY
18,62 TL 0,94%
usd-coinUSDC/TRY
18,71 TL 1,75%
bnbBNB/TRY
5.214,49 TL 3,37%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 1,21%
binance-usdBUSD/TRY
18,58 TL 0,69%
cardanoADA/TRY
8,36 TL 1,82%
solanaSOL/TRY
630,56 TL 3,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,37%
Bağlantıyı kopyala