Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, CBDC’ye Odaklanıyor

cbdc 1

Son dönemde birçok ülke merkez bankası dijital para birimleri ile yakından ilgileniyor. Son olarak Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari da merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgilendiklerini belirtti.

Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’den CBDC Hamlesi

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, Minnesota Ulaştırma Konferansı ve Fuarı’nda kripto para birimi ve blockchain ile ilgisi olmayan konulardan bahsederken, CBDC‘leri de incelediklerini belirtti.

Minneapolis Federal Rezerv Bankasi Baskani Neel Kashkarifv

Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

Teorik olarak, bir hükümet, bir merkez bankası dijital para birimiyle yaptığınız işlemlerin her birini izleyebilir.

Kashkari, retorik bir şekilde Çin’in neden CBDC’sini tanıtmak için motive olmuş olabileceğini de söyledi. Bunun yanında Kashkari CBDC’nin bir hesabın doğrudan vergilendirilmesini kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca belirtmek gerekirse Kashkari, soruyu soran kişiye hitaben “Gizlilik endişelerinizi paylaşıyorum,” dedi. “Federal Rezerv’de Amerikan halkının mahremiyetini ihlal etmekle ilgilenmiyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Kısa süre önce Florida valisi de CBDC’lerin bazı kullanımlarını kısıtlayan CBDC yasa tasarısını imzaladı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
542.104,56 TL 1,56%
ethereumETH/TRY
36.766,12 TL 0,65%
tetherUSDT/TRY
19,99 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.142,27 TL 0,73%
usd-coinUSDC/TRY
19,97 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
9,45 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 3,54%
staked-etherSTETH/TRY
36.751,34 TL 0,70%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,20%
matic-networkMATIC/TRY
18,40 TL 0,07%
Bağlantıyı kopyala