MicroStrategy (MSTR), Bitcoin ETF’leriyle Rekabet İçinde

microstrategy ve grayscale bitcoin trust etflerle rekabet ediyor

Bitcoin’in (BTC) yeni ATH yapmasıyla birlikte gözler Bitcoin fiyatına ve ETF’lere kitlenmiş durumda. Bununla birlikte iki Bitcoin temsilcisi MicroStrategy (MSTR) ve Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hissedarlarının getirileri spot Bitcoin sahiplerinin gerisinde kalmış durumda. Bu yüzden bazıları, Bitcoin ETF’leri artık mevcut olduğu için iki yatırım aracına da artık ihtiyaç kalmadığını düşünüyor.

Yeni paylaşılılan Morningstar verilerine göre, yılın başlarından bugüne kadar MicroStrategy’nin payı yaklaşık yüzde 89 artarken, Grayscale Bitcoin Trust’ın hisseleri yüzde 53 artmış durumda.

Diğer taraftan, 2021’in başından bu yana, Coinbase’deki Bitcoin spot fiyatı 2021’in başından bu yana yaklaşık yüzde 120 artarak 1 Ocak’ta 28.870 dolarken 20 Ekim’de 67.000 dolara kadar yükseldi.

microstrategy ve grayscale bitcoin trust etflerle rekabet ediyor 3

MicroStrategy ve Grayscale Bitcoin Trust, Bitcoin ETF’lerine Yetişemiyor

Bitcoin’i doğrudan elinde tutamayan veya tutmak istemeyen bazı kurumsal yatırımcılar, bunun yerine BTC ile ilgili şirketler veya diğer yatırım araçları aracılığıyla Bitcoin’e erişmek istiyordu. 

Son zamanlara baktığımıza ise piyasa katılımcılarının odak noktası, bilançosunda 114.042 BTC (7 milyar dolar) tutan MicroStrategy’den uzaklaşıp, ProShares’in BITO ile yeni bitcoin ETF’sine geçiyor gibi görünüyor. Ayrıca, ABD’deki Bitcoin ETF pazarına yeni oyuncularının da arttığı görüyoruz.

Son olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından birkaç Bitcoin vadeli işlem destekli ETF’nin onaylanmasının ardından Grayscale, varlıklarının bir ETF’ye dönüştürülmesi için düzenleyiciye başvurduğunu açıkladığını da belirtelim. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 660.548,42 TL 1,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.687,55 TL 2,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.297,73 TL 3,51%
tether
Tether (USDT) 11,93 TL 0,06%
solana
Solana (SOL) 2.375,89 TL 2,41%
cardano
Cardano (ADA) 18,85 TL 1,69%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 0,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,93 TL 0,02%
polkadot
Polkadot (DOT) 429,00 TL 1,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,49 TL 1,71%
Bağlantıyı kopyala