Michael Saylor’dan Bitcoin Madencilik Raporu

michael saylordan bitcoin madencilik raporu

Bitcoin yatırımlarıyla bilinen MicroStrategy’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Michael Saylor’un Bitcoin paylaşımları devam ediyor. Michael Saylor son paylaşımında, son günlerde sıkça tartışılan Bitcoin madenciliğinin çevreye olan etkilerini ele aldı.

Saylor’a Göre, Bitcoin Madenciliğinin Çevreye Olumsuz Etkisi Yok

Sahip olduğu Bitcoin yatırımlarıyla tanınan MicroStrategy’nin kurucusu ve eski CEO’su olan Michael Saylor, son dönemlerde artan Bitcoin madenciliğinin çevreye olan etkilerini kaleme aldı. Saylor yazısına, “Gazetecilere, Yatırımcılara, Düzenleyicilere ve Bitcoin ve Çevre ile İlgilenen Başka Herkese” başlığıyla başladı. Saylor yazısında şunları kaydetti:

Bitcoin Enerji Kullanımı: Bitcoin, başka bir talebin olmadığı yerlerde, kimsenin elektriğe ihtiyaç duymadığı zamanlarda şebekenin ucunda üretilen fazla enerjiyle çalışır. Büyük nüfuslu bölgelerdeki perakende ve ticari elektrik tüketicileri, toptan enerji tüketicileri olarak düşünülmesi gereken Bitcoin madencilerinden kwH başına 5-10 kat daha fazla (kwH başına 10-20 cent yaklaşık 1,8245 – 3,6490 TL) ödüyor (normalde kwH başına 2-3 cent bütçeleme yapıyor). Dünya ihtiyacından daha fazla enerji üretiyor ve bu enerjinin yaklaşık olarak üçte biri boşa gidiyor. Enerjinin son 15 temel noktası, Bitcoin Blockchain ağına güç veriyor. Bu, dünyadaki enerjinin yüzde 99.85’inin diğer kullanımlara tahsis edilmesinden sonra kalan en az değerli, en ucuz enerji marjıdır.

michael saylordan bitcoin madencilik raporu 2

Yazısının devamında “Bitcoin ve Çevresel Faydalar” başlığına da değinen Saylor yazısında, “Bitcoin doğal gaz veya metan gazı enerji kaynaklarından para kazanmak için kullanılabildiğinden çevre için oldukça faydalı olduğuna dair artan bir farkındalık var.” ifadesini kullanan Saylor, Bitcoin madencilik şirketlerinin son dönemde artan yenilenebilir enerji kaynaklarına da yöneldiğini ve bunların da çevreye olumlu bir etkisinin olduğunu belirtti. Saylor’un bu açıklaması, Bitcoin madenciliğinin çevreye çok olumsuz etkisinin olduğunu savunan çeşitli görüşlerin sayısının artmasının ardından geldi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
352.042,70 TL 2,12%
ethereumETH/TRY
24.756,05 TL 4,58%
tetherUSDT/TRY
18,42 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,41 TL 0,23%
bnbBNB/TRY
5.119,38 TL 2,84%
xrpXRP/TRY
9,15 TL 7,21%
binance-usdBUSD/TRY
18,41 TL 0,09%
cardanoADA/TRY
8,51 TL 2,26%
solanaSOL/TRY
621,16 TL 6,35%
dogecoinDOGE/TRY
1,19 TL 1,08%
Bağlantıyı kopyala