bitcoinBTC/TRY
739.383,14 TL 0,12%
ethereumETH/TRY
45.849,33 TL 1,34%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.927,81 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
14,71 TL 5,66%
usd-coinUSDC/TRY
27,46 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.845,76 TL 1,18%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 1,37%
cardanoADA/TRY
6,86 TL 0,55%
solanaSOL/TRY
556,69 TL 3,19%

Paylaş

MiCA’nın ilk kuralları yayınlandı

avrupa birliginden kisisel kripto cuzdanlarina yonelik hamledsvfd

Avrupa Birliği menkul kıymetler düzenleyicisi, MiCA yasası kapsamında ilk ayrıntılı kripto kurallarını yayınladı. Böylece AB’deki kripto şirketlerinin uyması gereken ilk yasal düzenlemeler de belli olmuş oldu. Kripto şirketlerinin kullanıcılara yönelik yaklaşımlarının nasıl olacağı belirlendi.

Avrupa Birligi Gizlilik Odakli Kriptolari Istemiyor

AB’de MiCA’nın ilk kuralları belli oldu

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), bloğun kripto varlık yasası kapsamında uygulanacak ilk kurallarının ayrıntılarını açıkladı.

AB menkul kıymetler düzenleyicisinin 160 sayfadan oluşan kurallar kitabı, kripto şirketlerinin kullanıcı şikayetlerini nasıl ele alması ve çıkar çatışmalarını nasıl yönetmesi gerektiğini içeriyor. MiCA, 2024’te yürürlüğe girecek. Düzenlemeler kripto şirketlerine, 27 ülkeli blokta tek bir lisansla faaliyet gösterme olanağı verecek. Diğer varlıkların değerine bağlı stablecoin‘ler için rezerv gereksinimleri belirleneyecek.

Kurum, kripto şirketlerinin deneyimlerine ilg ilgli gizli bilgileri de talep etti. Kripto şirketlerinden beklenen gelir, whitepaper ile zinciriçi ve dışı ticaretin kullanımı hakkında gizli bilgileri 20 Eylül’e kadar istedi. ESMA, ekim ayında sürdürülebilirlik ve kayıt tutmayı kapsayan kuralların açıklanacağını bildirdi. 2024 yılının başlarında yabancı şirketlerin AB‘de nasıl hizmet vereceği belli olacak. Ayrıca kripto paraların menkul kıymet kriterleri açıklanacak.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala