Metaverse Uçarken, Kazanan Çip Üreticileri Olacak

metaverse ucarken kazanan cip ureticileri olacak

Metaverse kavramı, son zamanların en çok konuşulan konusu. Analistler de şu sıralar gözünü, metaverse ile birlikte önemli kazançlar sağlayacak sektörlere çevirmiş durumda. Yüksek bilgi işlem gücü gerektiren metaverse, bu açıdan çip üreticilerine büyük faydalar sağlayacak gibi duruyor.

Metaverse ile Çip Üreticileri de Gülecek

CNBC, metaverse ve çip üreticileri arasındaki ilişkiyi mercek altına alan bir yazı yayımladı. İnternetin yeni nesli olarak görülen metaverse, insanların Oculus gibi sanal gerçeklik başlıklarıyla kontrol edilebilen 3 boyutlu avatarlarla etkileşime girdiği bir sanal dünya olarak tanımlanabilir. Peki, bu dünyada, kazanan sektörler hangileri olacak?

Burada tabii ki öne çıkan çip üreticileri. Çünkü başta da söylediğimiz gibi metaverse, yüksek bilgi işlem gücü gerektiriyor ve bunun için güçlü çiplere ihtiyaç var.

metaverse ucarken kazanan cip ureticileri olacak 2

DBS Bank’ın Baş Yatırım Sorumlusu Hou Wey Fook, CNBC’de yaptığı bir konuşmada, “Metaverse’ün kazananları gerçekten teknoloji şirketleri. Çip üreticileri, metaverse’ün çok fazla bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyduğunda, bu fırsatı açıkça değerlendirecek” dedi.

Tabii diğer yandan dengeli bir faydadan bahsetmek kolay değil. Çünkü burada kazanan, TSMC, Samsung ve Intel gibi devler olacak. Metaverse‘te yer alan görevlerin çoğu, çok büyük miktarda verinin gerçek zamanlı işlenmesine dayalı olacak ve burada sadece devlerin, gelişmiş işlem düğümlerinin kullanılması gerekecek. Durum böyle olunca Morningstar, United Microelectronics Corp. gibi nispeten küçük üreticiler, daha az fayda sağlayacak.

Bu arada geçen yıl Nvidia‘nın hisseleri, metaverse’in desteğiyle yüzde 125 oranında artmıştı. Bu da devlere olan ilginin nasıl artacağının bir göstergesi.

Metaverse içinde kazanan olmak için yarışa katılmaya çalışan Meta, Apple, Microsoft ve Google gibi şirketler de var. Bunlar, yeni donanım ürünleri ve yazılım hizmetleri için çalışmalar yapmaya başladı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 478.166,31 TL 1,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.991,51 TL 5,26%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,80%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.950,39 TL 3,99%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,57 TL 0,42%
cardano
Cardano (ADA) 14,78 TL 2,36%
solana
Solana (SOL) 1.324,05 TL 10,90%
xrp
XRP (XRP) 8,20 TL 5,12%
terra-luna
Terra (LUNA) 904,50 TL 3,78%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,09 TL 4,07%
Bağlantıyı kopyala