Meta’dan Merkeziyetsiz Sosyal Medya Adımı

Metadan Merkeziyetsiz Sosyal Medya Adimi1

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması üzerinde çalıştığını açıkladı. Meta yetkilisinin yaptığı açıklamada, bağımsız ve merkeziyetsiz sosyal ağ araştırdıklarını belirtti. İçerik yaratıcıları ve influencer’ların metin paylaşımı yapabileceği ayrı bir alan için bir fırsat olduğunu ifade etti.

Meta, Twitter’a Rakip Olacak

Meta, merkeziyetsiz sosyal medya uygulaması için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. P92 kod isimli merkeziyetsiz uygulamanın ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor. MoneyControl’e göre kullanıcılar, uygulamaya Instagram kimlik bilgileriyle girebilecek. Projenin Instagram’ın başındaki isim olan Adam Mosseri’nin kontrolünde olduğu da ifade ediliyor.

Metadan Merkeziyetsiz Sosyal Medya Adimi 1

Diğer yandan erken aşamada projenin yasal süreçler ile ilgili de çalışmaların başladığı ifade edildi. Meta, projeye hukuk ekibini dahil ederek yasaların ve düzenleyicilerin gizlilik endişelerini gidermeye çalışacak.

Facebook’un merkeziyetsiz sosyal medya hamlesiyle Twitter’a rakip olmayı planladığı belirtildi. Elon Musk‘ın satın aldığı Twitter’ın popülaritesi son dönemlerde artmıştı. Diğer yandan Twitter‘ın eski sahibi Jack Dorsey tarafından desteklenen merkeziyetsiz sosyal medya Bluesky, App Store’da testlere başlamıştı.

Meta, şubat ayında Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısını 2 milyar dolar olarak açıklamıştı. Sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde yüzde 2 artışla 2,96 milyar oldu. Meta, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 32,2 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
527.624,76 TL 2,07%
ethereumETH/TRY
33.527,23 TL 1,99%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
6.219,21 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
19,13 TL 0,24%
xrpXRP/TRY
8,50 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
7,12 TL 0,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 3,07%
staked-etherSTETH/TRY
33.454,31 TL 1,95%
matic-networkMATIC/TRY
21,51 TL 1,73%
Bağlantıyı kopyala