Meta, VR Kulaklık Pazarının Yüzde 90’ını Elinde Tutuyor

meta vr kulaklik pazarinin yuzde 90ini elinde tutuyor

Sosyal medya platformu Facebook’un çatı şirketi olan Meta’nın, metaverse evreniyle ilgili attığı adımlar sıkı şekilde takip ediliyor. Elde edilen verilere göre, Meta VR kulaklık pazarının yüzde 90’ını elinde tutuyor.

Meta, VR Kulaklık Pazarının Büyük Bir Kısmına Hakim

Şu anda henüz küçük bir pazar olan sanal gerçeklik pazarı, Meta’nın yaptığı hamlelerle birlikte gelişmeye başladı. Geçtiğimiz ay, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, 10 milyar dolarlık metaverse planını desteklemek için çeşitli VR kulaklık prototiplerini sergilemişti. Bununla birlikte Meta’nın VR kulaklık pazarının yüzde 90’ına hakim olduğu bildirildi.

meta vr kulaklik pazarinin yuzde 90ini elinde tutuyor

IDC’den gelen verilere göre, 2022 yılında VR kulaklık pazarının geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 241.6 arttığını gösteriyor.

Meta, Quest 2 ile VR kulaklık pazarının yüzde 90’ını oluşturuyor. Meta’nın bu hakimiyetini, Çin’de faaliyet gösteren ByteDance‘in Pico‘su takip ediyor. Verilere göre Pico, genel VR kulaklık pazarının yüzde 4,5’ini elinde tutuyor.

IDC’nin mobilite ve tüketici cihazı araştırma müdürü Jitesh Ubrani, şunları söyledi:

Meta, metaverse geliştirmeye devam ediyor, ancak düşük maliyetli donanımı teşvik etme stratejisi uzun vadede sürdürülebilir değil.

Ayrıca VR kulaklık sevkiyatlarının geçen yıla göre yüzde 26,6 artışla 13,9 milyona ulaşması bekleniyor.

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
382.229,18 TL 7,31%
ethereumETH/TRY
29.478,24 TL 10,65%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,07 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.152,74 TL 2,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,15 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 5,83%
cardanoADA/TRY
8,31 TL 7,46%
solanaSOL/TRY
664,50 TL 4,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,02%
Bağlantıyı kopyala