Meta ve Avrupa Birliği, Metaverse Konusunda Aynı Fikirde Değil

meta ve avrupa birligi metaverse konusunda ayni fikirde degil

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta’nın metaverse konusundaki atılımları devam ediyor. Şirketin faliyet gösterdiği alanlardan birisi olan metaverse’nin geleceği hakkında Avrupa Birliği ile farklı düşüncelere sahip.

Meta ile Avrupa Birliği Metaverse’yi Merkezileştirme Konusunda Farklı Düşünüyor

Sosyal medya devi Meta ile Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu’ndan temsilcilerinin bulunduğu bir panelde buluştu. Bu panelde gerçekleştirilen tartışmalara göre Meta ve AB yetkilileri, metaverse’nin geleceğinin nasıl olacağı konusunda farklı görüşlere sahip.

meta ve avrupa birligi metaverse konusunda ayni fikirde degil 2

Meta, şirketin merkezileştirilmiş güce sahip olduğu tek bir metaverse önerisinde bulunurken, AB temsilcileri pek çok farklı metaverse’nin geliştirilmesini destekliyor. Parlamento yetkilisi Eva Kaili açıklamasında, “Bu yeni dijital dünyada merkezileşmeyi ve yeni tür kapı bekçilerini oluşturmamak için dikkatli olmak son derece önemlidir. İnsanların dijital yaşamları, paylaştırdıkları veriler ve ürettikleri içerikler üzerinde tam güce sahip olmalarını sağlamak kritik öneme sahip.” ifadelerini kullandı..

Meta’nın AB işleri başkanı Aura Salla ise AB’nin bu tutumuna karşı çıktı. Aura Salla açıklamasında, “Tek bir yönetim oluşturmaya odaklanırsak, ekonomimiz, tüketicilerimiz ve müşterilerimiz bu alandan daha fazla fayda sağlayacaktır.” dedi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
539.560,21 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
34.676,62 TL 3,85%
tetherUSDT/TRY
19,14 TL 0,35%
bnbBNB/TRY
6.264,80 TL 1,76%
usd-coinUSDC/TRY
19,11 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
8,34 TL 3,46%
cardanoADA/TRY
7,02 TL 2,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 3,52%
staked-etherSTETH/TRY
34.576,81 TL 3,73%
matic-networkMATIC/TRY
21,72 TL 1,92%
Bağlantıyı kopyala