Merkeziyetsiz Kripto Borsalarının İşlem Hacminde Artış Yaşandı

merkeziyetsiz kripto borsalarinin islem hacmi artis yasandidf

Kripto para sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda merkeziyetsiz borsa (DEX) son ayların en verimli dönemlerinden geçiyor. Son olarak DefiLlama’ya göre merkeziyetsiz kripto borsalarının işlem hacminin mart ayında art arda üçüncü kez artış gösterdi. Borsaların hacimleri 133,1 milyar dolara yükseldi.

Sektördeki Gelişmeler DEX’lerin Kullanımını Artırdı

DefiLlama’dan alınan bilgilere göre merkeziyetsiz kripto borsalarının işlem hacminde artış yaşandı. Bir taraftan aralarına her gün bir yenisi eklenen ön satışta olan coinler kripto topluluğu içerisindeki heyecanı desteklese de diğer taraftan karşı karşıya kalınan düzenleyici baskıları kripto para sektörünün geleceğini şekillendiriyor.

ABD’li düzenleyiciler özellikle son dönemde Kraken, Coinbase ve Binance gibi önde gelen merkezi kripto borsalarının peşine düşmesi yatırımcılar merkeziyetsiz borsalara yöneldi. Bunun yanında ABD’deki regülasyon baskılarının, merkeziyetsiz borsaların (DEX) işlem hacminde büyük bir sıçramaya yol açtı.

DefiLlama verileri, kripto sektörünü etkisi altına alınan düzenleyici baskıları sebebiyle yatırımcıların DEX’lere kayacağı öngörünüsü de desteklemiş oldu. 

Merkeziyetsiz borsalardaki işlem hacminde yaşanan artışın gerekçelerine ilişkin öne sürülen iddialar arasında stablecoin krizinin de yer aldığı görüldü. Konuya ilişkin bilgi paylaşımında bulunan araştırma platformu Kaiko’ya göre CEX’lerin depeg esnasında stablecoin çiftleri için ciddi bir likidite eksikliğine tanık olduğu belirtildi.

Ekran Resmi 2023 04 10 10.39.35

Merkezi borsaların doğasında yer alan sorunlara çözüm getirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz borsalar, gözetim altında tutulmadığından özellikle anonim kalmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Merkeziyetsiz borsaların işlem hızının ise yine bu platformların çekici yönlerinden biri olduğu belirtiliyor.

Tüm bunların yanı sıra bazı DEX platformları kendi ekosistemlerini güçlendiren native tokenlere de yer veriyor. Hatta yeni çıkan coinler listelerine eklenen bazı DEX tokenler, merkeziyetsiz finans çerçevesinde faaliyet gösteren ve gelecek vadeden projeler arasında gösteriliyor. 

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.262,05 TL 0,66%
ethereumETH/TRY
38.229,84 TL 0,24%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.253,00 TL 0,74%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
10,63 TL 5,43%
cardanoADA/TRY
7,65 TL 0,45%
staked-etherSTETH/TRY
38.226,01 TL 0,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 0,74%
matic-networkMATIC/TRY
18,18 TL 0,86%
Bağlantıyı kopyala