Merkeziyetsiz Finans (DeFi), 200 Milyar Dolarlık Sektör Oldu

merkeziyetsiz finans defi 200 milyon dolarlik sektor oldu

Merkeziyetsiz finansın (DeFi) adını her geçen gün daha sık duymaya başlıyoruz. Blockchain teknolojisine olan ilgi arttıkça, DeFi’nin popülerliği de artıyor. Bu da sektörün değerini her geçen gün daha ileri taşıyor. Son çıkan verilere göre, DeFi sektörü, haziran ayının sonundan beri değerini ikiye katlamış durumda.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Artık 200 Milyar Dolarlık Bir Sektör

DefiLlama tarafından paylaşılan verilere göre, DeFi protokollerine bağlı 200 milyar dolar var. Bu da haziran sonundan beri iki kat bir artış demek. Protokollerdeki toplam kilitli değeri (TVL) ölçen şirket, protokolleri birden fazla blok zincirinde inceliyor. Bu yüzden ölçümde yalnızca Ethereum değil Avalanche ve Solana gibi DeFi’de daha yeni olan blok zincirleri de kapsıyor.

merkeziyetsiz finans defi 200 milyon dolarlik sektor oldu 3

Tabii değeri çoğu yine Ethereum’daki projelerde tutuluyor. Buradaki miktar, DefiLlama’nın açıklamasına göre, 140 milyar dolar. Ethereum’u, Binance Smart Chain ve Solana, sırasıyla,18,5 milyar dolar ve 11,7 milyar dolarla takip ediyor. Listenin devamında ise Terra, Avalanche ve Fantom var.

merkeziyetsiz finans defi 200 milyon dolarlik sektor oldu 2

Ethereum’un güçlü pazar payına ve büyüyen TVL’ye rağmen, diğer zincirlerde DeFi protokollerinin ortaya çıkması nedeniyle önemli hakimiyetini kaybetti. Ocak ayındaki yüzde 98’lik hakimiyet yüzde 68,5’e gerilemiş durumda. Diğer yandan bu süre zarfında TVL’si dört kat arttı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 519.189,29 TL 4,85%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.813,19 TL 5,52%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.297,58 TL 7,27%
tether
Tether (USDT) 9,03 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 19,58 TL 3,03%
xrp
XRP (XRP) 10,11 TL 3,16%
solana
Solana (SOL) 1.359,57 TL 2,84%
polkadot
Polkadot (DOT) 371,12 TL 18,31%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,03 TL 0,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,13 TL 5,62%
Copy link
Powered by Social Snap