Merkez Bankası: Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu Kuruldu

merkez bankasi dijital turk lirasi isbirligi platformu kuruldu

Türkiye’de dijital Türk Lirası ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Konuyla ilgili zaman zaman yetkili makamlardan önemli açıklamalar geliyor. Son olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu için bir bilgi paylaştı.

Merkez Bankası’nın resmi Twitter hesabından atılan tweete göre, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan sürecin teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya geçmesine karar verildi.

Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu Oluşturuldu

Oluşturulan Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu için Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’le ikili mutabakat zabtı imzaladı. Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesiyle ilgili stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında platformun, yeni katılımlarla genişletileceği açıklandı.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilecek.

Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlan

‘’Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme’’ projesinin birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak.

Konuyla ilgili TCMB, resmi web sitesi üzerinden de bir basın duyurusu yayınlandı. Duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 379.206,49 TL 2,11%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.842,55 TL 1,37%
cardano
Cardano (ADA) 21,42 TL 8,77%
tether
Tether (USDT) 8,85 TL 0,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.110,34 TL 0,81%
xrp
XRP (XRP) 8,39 TL 2,87%
solana
Solana (SOL) 1.230,59 TL 1,05%
polkadot
Polkadot (DOT) 269,43 TL 1,37%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,85 TL 0,19%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,87 TL 1,68%
Copy link
Powered by Social Snap