bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,313.23 4.30%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,077.55 4.95%
bnb
BNB (BNB) $ 553.48 4.97%
solana
Solana (SOL) $ 138.95 3.00%
xrp
XRP (XRP) $ 0.491116 7.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.457032 6.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.152602 6.74%

Merkez Bankaları Bitcoin’den Korktukları İçin Dijital Para Birimleri İstiyor

Merkez Bankalari Bitcoinden Korktuklari Icin Dijital Para Birimleri Istiyor

Bank of International Settlements (BIS) tarafından hazırlanan derinlemesine bir rapor, merkez bankalarının dijital para birimleri ile ilgilenmelerinin gerçek nedenini ortaya koyuyor.

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kavramı oldukça iyi ilerledi ve gittikçe kaçınılmaz hale geliyor. Bu, Merkez bankaları tarafından merkezi dağıtılmış defterler kullanılarak, dijital biçimde verilen yeni bir fiat para birimi biçimidir.

Birçok ülke araştırma yapıyor veya ulusal bir dijital para birimini başlatmaya yaklaşıyor. Ancak Cuma günü Bank for International Settlements (BIS) tarafından yayınlanan ortak bir makale, merkez bankalarının CBDC oyununa kriptofobik oldukları için dahil olduklarını ortaya koydu.

Uluslararası bir organizasyon olarak BIS, ulusal merkez bankalarına destek sağlar. Rapora katılan bankalar Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası, Kanada Bankası, Japonya Bankası, İngiltere Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve İsveç merkez bankası Sveriges Riksbank’tır.

Kontrolü kaybetmek

Makale, bir merkez bankası dijital para biriminin başlatılması ve kamuya açık olarak verilmesi için temel kriterleri vurguladı. Bankalar, CBDC’lerin fizibilitesini ve merkez bankalarının kamu politikası hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olacaklarını değerlendirdiler.

Ancak en büyük endişeleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ve Facebook’un önerdiği Libra gibi özel çözümlerin kitlesel olarak benimsenmesi nedeniyle tehlikeye girebilecek ödeme sisteminin kontrolünü kaybetmek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala