Merkez Bankaları Bitcoin’den Korktukları İçin Dijital Para Birimleri İstiyor

Abone Ol:google-news
0
10/10/2020

Bank of International Settlements (BIS) tarafından hazırlanan derinlemesine bir rapor, merkez bankalarının dijital para birimleri ile ilgilenmelerinin gerçek nedenini ortaya koyuyor.

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kavramı oldukça iyi ilerledi ve gittikçe kaçınılmaz hale geliyor. Bu, Merkez bankaları tarafından merkezi dağıtılmış defterler kullanılarak, dijital biçimde verilen yeni bir fiat para birimi biçimidir.

Birçok ülke araştırma yapıyor veya ulusal bir dijital para birimini başlatmaya yaklaşıyor. Ancak Cuma günü Bank for International Settlements (BIS) tarafından yayınlanan ortak bir makale, merkez bankalarının CBDC oyununa kriptofobik oldukları için dahil olduklarını ortaya koydu.

Uluslararası bir organizasyon olarak BIS, ulusal merkez bankalarına destek sağlar. Rapora katılan bankalar Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası, Kanada Bankası, Japonya Bankası, İngiltere Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve İsveç merkez bankası Sveriges Riksbank’tır.

Kontrolü kaybetmek

Makale, bir merkez bankası dijital para biriminin başlatılması ve kamuya açık olarak verilmesi için temel kriterleri vurguladı. Bankalar, CBDC’lerin fizibilitesini ve merkez bankalarının kamu politikası hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olacaklarını değerlendirdiler.

Ancak en büyük endişeleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ve Facebook’un önerdiği Libra gibi özel çözümlerin kitlesel olarak benimsenmesi nedeniyle tehlikeye girebilecek ödeme sisteminin kontrolünü kaybetmek.

Kaynak: cryptopotato

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.041 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 272.536,91 TL 0,88%
ethereum
Ethereum (ETH) 16.418,19 TL 1,26%
tether
Tether (USDT) 8,61 TL 0,51%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.625,64 TL 1,94%
cardano
Cardano (ADA) 10,23 TL 1,36%
xrp
XRP (XRP) 5,05 TL 0,98%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,49%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,58 TL 1,01%
polkadot
Polkadot (DOT) 109,02 TL 2,80%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,61 TL 0,43%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap