Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla dördüncüsü gerçekleştirilen kriptografik’te bu hafta kripto varlıklar, tasarruf ve yatırımlar hakkında konuşuldu

Melis Hazal Karagöz’ün kriptografik’te bu haftaki konuğu finans, yatırım ve davranışsal ekonomi uzmanı Aysel Gündoğdu oldu. Aysel Gündoğdu ile kripto varlıklar, tasarruf ve yatırımlar hakkında konuşuldu.

Konu başlıklarından bazıları ise şu şekilde;

  • Yatırım yapmanın püf noktaları
  • En iyi yatırım aracı hangisi?
  • Doğru tasarruf nasıl yapılır?
  • Kripto varlıklar

Neler Konuşuldu?

– Melis Hazal Karagöz ilk soru olarak “Biz tasarruf yaptığımız yaptığımızı zannediyor olabiliriz dolayısıyla doğru tasarruf nasıl yapılır?” sorusunu yöneltti:

Aysel Gündoğdu “Türkiye şartlarında tasarruf yapmak çok zor. Fiyatların ve ücretlerin genel seviyesi sürekli olarak denge değiştiriyor ve alım gücü düşüyor. Bu hafta enflasyon rakamları %19 civarında açıklandı. Dolayısıyla burada çift haneliden kolay kurtulamayacağız. Paramızı nakitte tutmanın ne kadar sakıncalı olduğuda karşımıza çıkıyor. Tasarruf etmek derken, insanlar sürekli olarak tasarrufa harcama yapmamak, alışveriş yapmamak gibi algılanıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Elbette harcama yapacağız, tatile gideceğiz ama hangisinin ihtiyaç hangisinin istek olduğunu ayırmalıyız. Yani dolayısıyla bu ikisi arasındaki farkı iyi bir şekilde ayırt etmek gerekiyor. Özellikle beyaz yakalı dediğimiz grupta harcamaları gelir arttıkça arttığını görüyoruz” dedi.

Melis Hazal Karagöz “Genel olarak yatırımcıların en çok zorlandığı ve sana en çok gelen sorular neler?” sorusunu yöneltti ve sözü Aysel Gündoğdu’ya bıraktı:

Aysel Gündoğdu “Ben yatırımcıyı burada ikiye ayırmak istiyorum. Küçük bir kısım piyasayı birkaç kere işlem yapmış az da olsa ekonomi ve finans alanında bilgisi olan insanlar, bir kısmıda sokaktaki vatandaş olarak ayırıyorum. Şimdi en büyük sıkıntı sokaktaki vatandaşta. Akşam ana haber bültenini izliyor ve günün piyasa değerlerinde en çok artan yatırım aracını alıyorlar. Bu nedenle zaten artmış bir yatırım aracına yatırım yapıldığı için insanları zarara uğratıyor” diye konuştu.

Melis Hazal Karagöz “Yatırımın zekâ ile ilgili bir bağlantısı var mı?” sorusunu Aysel Gündoğdu’ya sordu:

Aysel Gündoğdu “Yatırımın zekâ ile ilgili hiçbir alakası yok. Şöyle anlatmak gerekirse dünyaca ünlü dahi Newton, kendisi servetinin tamamını borsada kaybetmiş biridir. Bu işin zekâ ile dâhilik ile bir ilgisi yok. Bu iş aslında araba kullanmak gibi düşünebiliriz. Gün içinde insanlar o kadar çok işlem gerçekleştiriyor ki otomatik olarak hangi hareketin nereye gideceğini motor sistemiyle öğrenmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 404.755,37 TL 0,81%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.977,33 TL 2,37%
cardano
Cardano (ADA) 20,35 TL 2,73%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.557,88 TL 2,46%
xrp
XRP (XRP) 9,20 TL 2,37%
solana
Solana (SOL) 1.247,65 TL 6,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 307,56 TL 1,41%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,15 TL 3,46%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,01%
Copy link
Powered by Social Snap