Meksika Merkez Bankası Başkanı, Bitcoin’i ‘Takas’a Benzetti

meksika merkez bankasi baskani bitcoini takasa benzetti

Meksika Merkez Bankası Başkanı Alejandro Diaz de Leon da Bitcoin hakkında açıklama yapan yöneticiler arasına katıldı. Diaz de Leon yaptığı açıklamada, Bitcoin’in gelişmiş itibari paradan ziyade bir takas aracı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Diaz de Leon’un bu açıklamalarından anladığımız kadarıyla, Meksika, kripto para birimini yasallaştırma konusunda El Salvador‘u takip etmeyecek.

Meksika Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin Değerini Korumalı

Bitcoin alma işlemleriyle ilgili konuşan Diaz de Leon, bir mal ya da hizmet karşılığında Bitcoin almanın takasa daha çok benzediğine dikkat çekti. Diaz de Leon bu durumu, şu sözlerle anlattı:

“Bir mal veya hizmet karşılığında Bitcoin alan kişi, bir malı başka bir malla değiş tokuş ediyor. Ancak, bir mal için verilen şey gerçekten para değil. Para, merkez bankaları tarafından verilen fiat paraya dönüştü”

meksika merkez bankasi baskani bitcoini takasa benzetti 2

Kripto para birimlerinin değerinin bir günde çok hızlı şekilde değişebildiğine dikkat çeken yönetici, bir kripto para biriminin para olarak kabul edilmesi için güvenilir bir ödeme yöntemi olması gerektiğini söylüyor. Bu da tabii ki değerini koruması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Diaz de Leon sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanlar maaşlarının bir günden diğerine yüzde 10 artmasını veya düşmesini istemeyecek. Satın alma gücü için bu oynaklığı istemezsiniz. Bu anlamda, bu iyi bir değer güvencesi değil”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 386.509,87 TL 3,30%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.014,91 TL 2,35%
cardano
Cardano (ADA) 20,04 TL 4,73%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,01%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.293,32 TL 1,86%
xrp
XRP (XRP) 8,59 TL 0,41%
solana
Solana (SOL) 1.286,64 TL 1,94%
polkadot
Polkadot (DOT) 286,15 TL 6,80%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,95 TL 2,10%
Copy link
Powered by Social Snap