Meituan Dijital Yuan ile Seyahati Teşvik Ediyor

meutuan cin dijital yuan

Çin’in çevrimiçi dağıtım devi Meituan, Perşembe günü düşük karbonlu seyahati teşvik etmeyi amaçlayan dijital yuankırmızı paketleri” dağıtmaya başladı ve Çin’in ekonomi genelinde hızlı bir genişleme eğiliminde olan dijital para birimi için bir başka büyük itici güç oldu.

Şanghay sakinleri, Meituan uygulamasında anahtar kelimeyi aradıktan ve kayıt işlemini tamamladıktan sonra, 9 Eylül ile 31 Aralık tarihleri ​​arasında 10 yuan (yaklaşık 1,55 dolar) değerinde dijital yuan “kırmızı paketler” alabilecekler. Çin finans haber sitesi cnstock.com tarafından Perşembe günü bildirilen habere göre, platform artık bisiklet paylaşım hizmetinde ödeme yapmak için de kullanılabilir durumda. 

Kullanıcılar, Meituan’ın düşük karbonlu seyahati teşvik etmeyi amaçlayan hizmetlerini kullanmaya devam ederse, daha fazla dijital yuan “kırmızı paket” alma şansına sahip olacak. 

Meituan ve Çin Tarım Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Çin İnşaat Bankası tarafından Pekin, Şanghay, Xiongan Yeni Bölgesi ve ülke genelinde dijital yuan pilotu olan diğer şehirler de dahil olmak üzere dokuz şehir ve bölgede yaşayanlar için ortaklaşa programlar başlatıldı. Bu şehirlerde ve bölgelerde yaşayan sakinler, düşük karbonlu seyahati teşvik etmenin bir yolu olarak “kırmızı paketler” alabilecek.

meituan dijital yuan bike

Dijital Yuan Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

Meituan’da çalışan bir personel konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: 

“Vizyonumuz, düşük karbonlu seyahati bir atılım olarak kullanmak ve ulusun karbon nötr olma hedefi kavramını kullanıcıların günlük yaşamına dahil etmek için benzersiz dijital yuan teknolojisinden yararlanmak. Böylece kullanıcılar, dijital yuan ile yaşamanın rahatlığını daha iyi yaşayabilecekler. Dijital yuan testi derinleşmeye devam ettikçe, Meituan daha fazla tüketim ayarı için platformu daha geniş alanlara açacak, dijital yuanın uygulama ve teknik yeteneklerini keşfetmeye yardımcı olacak ve kullanıcıların aşina olmalarına ve kullanmalarına izin vermek için Meituan’ı bağlantı noktası olarak kullanacak. Böylece günlük tüketimlerinde dijital yuan kullanımı giderek arttırılmış olacak.”

Çin’in merkez bankası destekli dijital yuanı, 24 Ağustos’ta yerel bir depoda depolama ücretlerini ödemek için Dalian Ticaret Borsası tarafından kullanıldı. Bu, ulusal bir dijital para biriminin vadeli işlemler piyasasında ilk kez uygulandığını anlamına geliyor. 

Ayrıca, Pekin’deki yolcular artık dijital yuan’ı şehrin metro ağında çok amaçlı kartlarına kontör yüklemek için kullanabiliyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 404.603,40 TL 1,05%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.979,69 TL 2,59%
cardano
Cardano (ADA) 20,35 TL 2,67%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,03%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.550,45 TL 2,83%
xrp
XRP (XRP) 9,20 TL 2,70%
solana
Solana (SOL) 1.244,78 TL 7,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 306,04 TL 1,03%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,14 TL 3,16%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,06%
Copy link
Powered by Social Snap