McDonald’s Artık El Salvador’da Bitcoin Kabul Ediyor

raw mcdonalds big macin 50 yilini big mac coin ile kutluyor 770100155

El Salvador tarafından Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olarak tanınması, vatandaşlarına yeni ödeme seçenekleri sundu. Son olarak devasa fast-food zinciri McDonald’s’ın El Salvador’da Lightning Network aracılığıyla Bitcoin biriminde ödemeleri kabul ettiği bildirildi. 

Gazeteci Aaron van Wirdum, Salı günü El Salvador’daki bir McDonald’s restoranını ziyaret ettikten sonra kendisine Lightning Network’teki bir fatura sayfasına yönlendiren basılı bir QR kodu verildiğini paylaştı. Bu, artık ülkede McDonald’s gibi şirketlerin Bitcoin kabul etmeye başladığını gösteriyor.

Lightning, BTC işlemlerini daha ölçeklenebilir hale getirmek için tasarlanmış iki katmanlı bir ödeme protokolü. Bitcoin, yatırım yapılabilir bir varlık olarak başarılı olmasına rağmen, bir değişim aracı olarak kullanılması konusunda oldukça yavaş kalabilmektedir. 

El Salvador, Bitcoin ödemelerinin toplu olarak benimsenmesini umuyorsa, Lightning Network ilerleyen dönemlerde muhtemelen çok değerli olacak ve karşımıza çıkacak. 

Bitcoin’de Düşüş Yaşanıyor

El Salvador’un Bitcoin Yasası Salı günü resmen yürürlüğe girdi ve piyasalar için klasik bir yükseliş yaşandı. Tepeden dibe, BTC fiyatı Pazartesi ve Salı arasında yüzde 19 değer kaybederek 42.900 dolara kadar düştü. Bu düşüşü El Salvador ise fırsata çevirdi.

El Salvador ‘dipten’ alım yaparak 150 BTC’yi daha hazinesine eklenmiş oldu. Bukele, aynı zamanda Uluslararası Para Fonu’na (IMF) da gönderme yaparak BTC’deki düşüş için IMF’ye teşekkür etti.

Bitcoin haberimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre 46.722 dolardan işlem görüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 375.822,65 TL 13,68%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.638,86 TL 14,90%
cardano
Cardano (ADA) 19,54 TL 16,09%
tether
Tether (USDT) 8,28 TL 0,05%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.299,13 TL 19,76%
xrp
XRP (XRP) 8,77 TL 22,67%
solana
Solana (SOL) 1.317,95 TL 17,88%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 19,32%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,23 TL 0,50%
polkadot
Polkadot (DOT) 218,71 TL 25,31%
Copy link
Powered by Social Snap