Anasayfa Haberler MB’ler Kendi Dijital Paralarını Çıkarma Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

MB’ler Kendi Dijital Paralarını Çıkarma Konusunda İhtiyatlı Davranıyor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankalarının çoğunun kendi dijital para birimlerini çıkarma konusunda dikkatli davrandığını gösteren bir araştırma yayımladı. Araştırmada, sadece bir avuça yakın merkez bankası gelecekte bunu yapmayı planlıyor bilgi notuna yer veriliyor...

0
Merkez Bankaları CBDC

Merkez bankalarının merkez bankası olarak adlandırılan İsviçre merkezli BIS, üyesi 63’ünü merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) konusunda araştırma yaptı. Dünya nüfusunun yüzde 80’inden sorumlu olan merkez bankalarının görüşlerini toplayan rapora göre, araştırmaya katılan bankaların yaklaşık yüzde 70’i  kendi CBDC’lerini çıkarmak için bir tür çalışmaya dahil olmuş durumdalar.

Merkez Bankalarının Yüzde 40’ı Kararsız

Beş merkez bankası, İsveç, Uruguay ve Güney Afrika merkez bankaları dahil olmak üzere pilot projeler başlattı. BIS, bazı merkez bankalarının yakın vadede kendi dijital para birimini çıkarma yetkisine sahip olduğunu ve yüzde 40’ının bu konuda kararsız olduğunu tespit etti. Birçoğu kavramsal çalışmalardan deney ve kavram kanıtlarına doğru ilerlerken, çok sayıdaki merkez bankası kendi dijital paralarını çıkarma konusunda emin değil.

Araştırma raporunda, sadece sınırlı sayıda merkez bankasının CBDC’lerle pilot aşamasına geçtiği ve hatta birkaçının daha kısa veya orta vadede olası bir CBDC ihracı raporunu okuduğu bilgisi yer alıyor. Bu aşamada, çoğu merkez bankası bir MİA ödemesini başlatmanın zorluklarını netleştirmiş gibi görünüyor, ancak bunun faydaların maliyetlerden daha ağır basacağına ikna olmuş değiller.

Araştırma, merkez bankalarının ihtiyatlı bir şekilde ilerlediğini ve çalışmalarının sonuçlarını işbirliği içinde ve paylaşdıklarını ortaya koyuyor. Merkez bankalarının çıkarabileceği iki tür dijital para birimi bulunuyor. Bunlar; toptan ve genel amaçlı. Toptan dijital para birimleri genellikle bankalar arası ödemeler gibi belirli görevlerle sınırlıyken, genel amaçlı para birimleri nakit yerine kullanılmak üzere tasarlanmış ve halkın kullanımına sunulacak dijital para birimi konumunda.