Mastercard Transfer Ağını CBDC için Hazırlıyor

mastercard transfer agini cbdc icin hazirliyor

Mastercard CEO’su Michael Miebach, Perşembe günü şirketin üçüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında yaptığı bir açıklamada, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında konuştu. Mastercard’ın CBDC’ler için ticaret ağını hazırlamaya odaklandığını açıkladı.

Ek olarak kripto para sektörü için de konuşan Miebach, konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Kripto hakkında konuşmadan bir kazanç çağrısı yapamazdık. Gerçekten kriptoya yatırım yapan ve satan insanların oluşturduğu büyük hacimleri gözlemliyoruz. Bu nedenle kriptoya yatırım yapmak isteyen tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için oynayacağımız önemli bir rol var.”

mastercard transfer agini cbdc icin hazirliyor

Mastercard CBDC ve Kripto Paralar Üzerine Çalışmalarını Genişletiyor

Daha önce de bildirdiğimiz üzere Mastercard, ABD’deki yatırımcılarının kripto para çözümlerini ve hizmetlerini benimsemesini kolaylaştırmak için dijital varlık platformu Bakkt ile bir ortaklık kurmuştu. 

Son olarak Miebach, kriptonun bir ödeme aracı olarak kullanılması için en olası şansın devlet tarafından verilen bir merkez bankası dijital para birimi aracılığıyla olacağını söyledi. CEO, Mastercard’ın ağını bir CBDC’yi işlemeye hazır hale getireceğini söyledi. Miebach ek olarak ülkelerin CBDC’leri nasıl test edecekleri sorusuna cevaben şunlara yer verdi:

“Sandbox’ımızın devreye girdiği yer burası; hükümetler ve özel sektör bankalarının bunun gerçekte nasıl işleyeceğini anlamaları için güvenli bir alan sağlayabiliriz.”

Mastercard, Eylül ayında kripto istihbarat şirketi CipherTrace’i satın alma planını açıklamış, CipherTrace tarafından şu anda izlenen 900’den fazla kripto para birimi hakkında bilgi edinmek için kripto yeteneklerini geliştireceğini söylemişti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 674.104,52 TL 0,17%
ethereum
Ethereum (ETH) 57.377,33 TL 0,34%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.790,12 TL 2,28%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,00%
solana
Solana (SOL) 2.590,36 TL 0,67%
cardano
Cardano (ADA) 18,36 TL 0,45%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 10,88 TL 0,84%
polkadot
Polkadot (DOT) 371,62 TL 3,26%
terra-luna
Terra (LUNA) 863,96 TL 7,44%
Bağlantıyı kopyala