MAS, Fransız ve İsviçre Merkez Bankalarıyla CBDC Çalışmalarına Başladı

mas fransiz ve isvicre merkez bankalariyla cbdc calismalarina basladiAD

Son dönemde Singapur Para Otoritesi (MAS), yaptığı açıklamalar ve çalışmalar ile sık sık gündeme geliyor. Singapur Para Otoritesi (MAS), sınır ötesi para birimi işlemleri için merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) kullanımını araştırmayı amaçlayan Ubin+ adlı yeni bir girişim başlattığını açıkladı.

MAS, Fransız ve İsviçre Merkez Bankalarıyla CBDC için Çalışıyor

Singapur Para Otoritesi (MAS), Fransız ve İsviçre Merkez Bankaları ile CBDC çalışmalarına başladı. Ubin+, CBDC’nin döviz ve likidite yönetimindeki kullanımını, defter ve defter dışı ödeme sistemleri arasındaki birlikte çalışabilirliği ve CBDC ile diğer dijital varlık ağları arasındaki bağlantıyı test edecek.

mas fransiz ve isvicre merkez bankalariyla cbdc calismalarina basladiSDFD

Döviz ve likidite yönetimine yönelik tedbir olan Mariana Projesi; MAS, Fransa Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi’ni içeriyor. Proje ek olarak İsviçre frangı, Euro ve Singapur doları ile döviz işlemlerini de araştıracak.

Duyuru, Singapur merkez bankası MAS’ın ticaret finansmanı ve varlık yönetimi ürünleri için iki yeni proje başlatmasından bir gün sonra geldi. MAS ayrıca, sınır ötesi birlikte çalışabilirliği test etmek için SWIFT’in CBDC Sandbox’ına 17 diğer merkez bankası ve ticari banka ile birlikte katılıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
320.890,48 TL 1,19%
ethereumETH/TRY
24.095,10 TL 2,47%
tetherUSDT/TRY
18,66 TL 0,37%
bnbBNB/TRY
5.498,16 TL 0,59%
usd-coinUSDC/TRY
18,65 TL 0,43%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,34%
xrpXRP/TRY
7,35 TL 0,39%
dogecoinDOGE/TRY
1,95 TL 1,94%
cardanoADA/TRY
6,06 TL 0,19%
matic-networkMATIC/TRY
17,37 TL 1,72%
Bağlantıyı kopyala