Anasayfa Haberler Malta Finansal Hizmetler Denetim Otoritesi’nden Bitcoin Devrimi Uyarısı

Malta Finansal Hizmetler Denetim Otoritesi’nden Bitcoin Devrimi Uyarısı

Malta Finansal Hizmetler Denetim Otoritesi (MFSA), ülkede kendini gösteren bir ponzi şeması konusunda vatandaşları uyardı. MFSA, Bitcoin Devrimi'nin sadece fikir sattığını ve insanların yatırım yapmaktan kaçınması gerektiğini belirtti...

0
Malta Bitcoin Blockchain Adası

Malta’nın finansal denetim otoritesi olan Malta Finansal Hizmetler Denetim Otoritesi (MFSA) geçtiğimiz günlerde Bitcoin’den haberdar olduklarını ve takip ettiklerini açıkladı. Otorite, öncü kripto para birimiyle ilgili reklamlar konusunda uyarıda bulundu. Kısa süre önce yayımlanan bir belgede MFSA, Bitcoin Devrimi’ni kullanarak bir şirketin sosyal medya sayfaları aracılığıyla reklam yaptığı konusunda uyarıyor.

MFSA, şirketin reklamlarla insanlara büyük kazanç vaadinde bulunulduğunu ve insanların bu şekilde kandırıldığına dikkat çekiyor. Otorite özellikle şirketin önemli isimleri reklamlarda kullanıldığını kaydediyor. Örneğin, bir Maltalı aktör ve TV yıldızının resmi kullanılarak üç dakika içinde 250 Euro’luk bir depozito ile paralarını 483 Euro’ya çıkardıklarını iddia edilen bir reklam bulunuyor. Ülkenin mali düzenleyicisine göre, yatırımcılar, bu tip şirketlerde işlem yapmaktan veya yatırım yapmaktan kaçınmalılar.

Paranın Kaçınılmaz Geleceği

Otorite, bugüne kadar Sanal Finansal Varlıklar Yasası (VFA) kapsamında hiçbir işletmenin yetkilendirilmediğini de belirtiyor. Bitcoin Devrimi’nin Malta’da finansal ve yatırım hizmetleri sunmak için kaydının veya lisansının bulunmadığı da özellikle vurgulanıyor. Bitcoin Devrimi ponzi şeması, özellikle bu ayın başlarında çeşitli Malta vatandaşları tarafından şikayetlere konu oldu. Bazıları tarafından Blockchain adası olarak adlandırılan Malta, dağıtılmış defter teknolojisi için tam bir düzenleme çerçevesi oluşturan ilk ülke oldu. Geçtiğimiz yıl ülkenin Başbakanı Joseph Muscat, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun (BM) 73. oturumunun genel tartışmasından bahsederken kripto paraların temelini oluşturan Blockchain’in paranın kaçınılmaz geleceği olduğunu söyledi.