Mahkeme Tether’den USDT Desteğini Gösteren Belge İstiyor

Mahkeme Tetherden USDT Destegini Gosteren Belge Istiyor

Stablecoin‘ler, yapıları ve kullanım alanları sebebiyle son dönemde düzenleyicilerin odak noktası hâline gelmiş durumda. Buna bir de çok da uzak olmayan bir süre önce yaşanan UST çöküşü de eklenince baskılar daha da arttı. Bu noktada en öne çıkan isimlerden biri olan Tether ise sık sık davalar ile boğuşuyor. Son olarak Tether’in Bitcoin’in fiyatını şişirmeye çalıştığını iddia eden bir davada mahkemeden ilginç bir talep geldi. Mahkeme, Tether’den USDT‘nin desteklenmesi süreci ile alakalı mâli kayıt talep etti.

Mahkeme Tetherden USDT Destegini Gosteren Belge Istiyor

Mahkeme Tether’den USDT için Mâli Kayıt İstiyor

Stablecoin‘ler her ne kadar aynı amaç doğrultusunda sabitlendiği varlığın değerini korumaya çalışsa da bunu yapmak için farklı yöntemler kullanmakta. Bazı stablecoin’ler kendisini dolara sabitlemek için algoritmik bir yapı kullanırken, bazıları eş değer varlığı hazinesinde tutmaktadır. USDC örneğinde olduğu gibi basılan USDC’ye karşın eşit miktarda dolar tutulur. Ancak USDT için böyle bir durum söz konusu değil.

Bastığı USDT’lerin neye göre teminatlandırıldığı konusunda sık sık tartışma konusu olan Tether, bu son mahkeme talebi ile birlikte desteğini mâli kayıtlarda belirtmek durumunda. Mahkeme ek olarak Tether’den Bitfinex, Poloniex ve Bittrex’te sahip olduğu hesaplarla ilgili ayrıntıları paylaşmasını da talep ediyor.

Tether’in avukatları bu talebi oldukça külfetli olarak nitelendirip itiraz ederken, Yargıç Katherine Polo Failla, davacıların bu bilgiye net bir şekilde ihtiyaç duyduğunu ve bu belgelerin şüphesiz çok büyük önem arz ettiğini belirtti:

“Davada, yatırımcıların USDT kullanarak kripto emtia işlemleri yaptığı ve bu işlemlerin stratejik olarak piyasayı şişirmek için zamanlanmış olduğu iddia ediliyor. Bunun için bu belgeler şart”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
350.877,25 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
24.485,25 TL 0,49%
tetherUSDT/TRY
18,49 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
18,47 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
5.039,92 TL 0,32%
xrpXRP/TRY
8,24 TL 4,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,43 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
8,16 TL 0,41%
solanaSOL/TRY
605,68 TL 0,56%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 0,43%
Bağlantıyı kopyala