bitcoinBTC/TRY
767.073,48 TL 3,74%
ethereumETH/TRY
47.492,65 TL 3,59%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.977,70 TL 1,60%
xrpXRP/TRY
14,37 TL 1,77%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
47.560,09 TL 3,83%
solanaSOL/TRY
654,08 TL 11,85%
cardanoADA/TRY
7,29 TL 4,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,71%

Paylaş

Madencilik Şirketi Iris, Zarar Etmemek için Fişleri Çekti

Madencilik Sirketi Iris Zarar Etmemek icin Fisleri Cekti

Kripto para piyasasındaki değişimlerden en çok etkilenen aktörlerden biri de şüphesiz madenciler. Yaşanan gelişmeler ile birlikte operasyonları büyük ölçüde sekteye uğrayabilen madencilik şirketleri hem enerji odaklı regülasyonlar hem de ana gelir kaynakları olan kriptoların fiyatındaki dalgalanma ile mücadele ediyor. Ancak son yaşanan dalgada Iris Energy kalesi daha fazla dayanamayarak cihazlarını kapattı.

Madencilik Sirketi Iris Zarar Etmemek icin Fisleri Cekti 1

Madencilik Şirketi Iris, Daha Fazla Zarar Etmemek için Fişleri Çekti

Avustralyalı Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Iris Energy, aldığı 108 milyon dolarlık krediyi temerrüde düşürdükten sonra madencilik gücünün önemli bir bölümünü kapattı. Madencilik şirketi tarafından 21 Kasım’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan bir raporda, 18 Kasım itibarıyla 107.8 milyon dolarlık bir kredide teminat olarak kullanılan donanımın devre dışı bırakıldığı bildirildi.

Şirket SEC’e sunduğu bildiride, birimlerinin “ilgili borç finansman yükümlülüklerini yerine getirmek için yetersiz nakit akışı ürettiğini” belirtti. Operasyon, ayda yaklaşık 2 milyon dolarlık Bitcoin brüt kârı sağlıyor ancak 7 milyon dolarlık borç yükümlülüklerini karşılayamıyor.

Bu nedenle Iris kapasitesini yaklaşık 3,6 EH/sn’ye azalttı. Kapasitenin, 1,1 EH/sn çalışır durumdaki donanım ve 1,4 EH/sn geçiş halindeki veya konuşlandırmayı bekleyen teçhizat dahil olmak üzere 2,4 EH/s civarında kaldığı belirtildi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala