LooksRare (LOOKS) Nedir?

looksrare nedir

LooksRare, yatırımcıları, koleksiyoncuları ve yaratıcıları ödüllendirmeye odaklanan, topluluğuna öncelik veren bir NFT pazar yeri

LooksRare kuruluş sürecini “NFT insanları tarafından NFT insanları için geliştirildi” şeklinde tanımlıyor.

LooksRare, OpenSea’de en az 3 ETH’lik işlem hacmine ulaşan kişilere bir airdrop gerçekleştirerek faaliyetlerine başladı. Öyle ki airdrop almaya hak kazanan kullanıcılar, cüzdanlarının %60’ına eş değer tutarda 110.000’i aşkın cüzdan LOOKS airdrop’una hak kazandı.

LooksRare’ın topluluk odaklı yaklaşımı 3 ana sütuna ayrılıyor:

  • Kullanıcıları ödüllendirmek: Platformda NFT satın alan veya satan kullanıcılar LOOKS olarak ödüller alır.
  • Platform ücretlerinin yeniden dağıtılması: Üretilen ücretlerin %100’ü stakerlara gider.
  • Anında telif hakkı ödemeleri: İçerik oluşturucular satış anında telif hakkı ödemelerini alırlar.

LooksRare, platformun zaman içinde yeni özellikler sunmasına olanak tanıyan modüler akıllı sözleşmelerle oluşturulmuştur. LooksRare, NFT yatırımcıları ve koleksiyoncuları için çok çeşitli özellikler barındırıyor. Örneğin kullanıcılar bir koleksiyondaki tüm NFT’ler için teklif verebilir, belirli bir özelliğe sahip NFT’ler için teklif verebilir, işlemleri çoklu olarak iptal edebilir. Bu ve bunun gibi özellikleri sayesinde LooksRare kısa bir süre içerisinde popülaritesini arttırdı.

LooksRare’i Kim Kurdu?

LooksRare, 2022 yılının Ocak ayında “Guts” and “Zodd” takma adlarını kullanan iki kişi tarafından geliştirildi. Platformun web sitesinde ise LooksRare ekibinde yer alan 14 kişinin ismi yer alıyor.

LooksRare, birçok yönden, yine “Chef Nomi” adlı anonim bir hesap tarafından kurulan SushiSwap DEX’e benziyor. Looks’un piyasada OpenSea ile rekabetine benzer şekilde, Sushi de UniSwap ile rekabet ediyordu. LooksRare tıpkı SushiSwap gibi rakiplerindeki işlem hacmini kendi platformuna çekmek için dev bir airdrop gerçekleştirdi.

LooksRare’i Benzersiz Kılan Özellikler Neler?

LooksRare, OpenSea gibi platformlardan ve OpenDao(SOS) gibi NFT pazarındaki hakimiyetine meydan okumaya yönelik diğer girişimlerden birkaç yönden ayrılıyor.

Tıpkı SushiSwap’in Uniswap’e meydan okuması gibi LooksRare da OpenSea’ye meydan okuyor. Zira OpenSea zaman zaman iş stratejisi nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. LooksRare, SushiSwap‘e benzer şekilde daha demokratik ve kullanıcı odaklı bir kültürle rekabet ediyor. Öyle ki token’lerinin toplam arzının %75’i topluluk için ayrıldı.

İkinci olarak, LooksRare profesyonel görünen ve hissettiren bir platform sunarak diğer topluluk odaklı projelerden ayrılır. LooksRare’deki kullanıcılar NFT’leri doğrudan MetaMask gibi cüzdanlarından alıp satabilir. Web sitesine bağlandıktan sonra, profillerini özelleştirebilir ve tek NFT’leri veya tüm koleksiyonları alıp satmaya başlayabilirler. Tüm işlemler için ETH veya WETH cinsinden ödeme yapılır.

LooksRare (LOOKS) Coin Nedir?

LOOKS, platformun yönetişim tokenidir. LOOKS’un toplam arzı, aşağıdaki dağılıma göre 1 milyardır:

  • Topluluk (%75): 44,1 alım satım ödülleri, %18,9 stake ödülleri, %12 airdrop
  • Ekosistem geliştirme (%10): hazine fonları
  • Takım (%10)
  • Stratejik satış (%3,3)
  • Likidite yönetimi (%1,3)
  • ANC likiditesi (%5)
  • Airdrop’lar (%5)

Token emisyon programına göre, LOOKS toplam arzına iki yıl sonra ulaşacak.

Platform, tüm NFT satışlarından WETH cinsinden %2 işlem ücreti tahsil ediyor. Her 24 saatte (6,500 blokta bir) toplanan işlem ücretleri, sonraki 6.500 blok boyunca LOOKS staker’larına doğru orantılı olarak yeniden dağıtılıyor.

LOOKS Coin kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 LooksRare coin 2,75 TL‘den işlem görüyor. LooksRare fiyatı son 24 saat içerisinde değişim gösterdi. LOOKS son 24 saatteki işlem hacmi ise dolar, toplam piyasa değeri ise dolar seviyesinde.

LOOKS Coin kaç dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 LOOKS token dolardan işlem görüyor. 2023 yılının Şubat ayı itibariyle LooksRare coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 7,10 dolarla kaydetti. Bununla birlikte LOOKS yılın en düşük seviyesini ise 0.11 dolarla belirledi.

LOOKS coin grafiği

Anlık olarak güncellenen LOOKS coin grafiği üzerinden canlı verileri takip edebilirsiniz. İşte LooksRare coin’in son 24 saatte kaydettiği en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
531.487,44 TL 1,54%
ethereumETH/TRY
33.714,99 TL 2,00%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,65%
bnbBNB/TRY
6.251,35 TL 1,58%
usd-coinUSDC/TRY
19,07 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,58 TL 1,16%
cardanoADA/TRY
6,79 TL 0,87%
staked-etherSTETH/TRY
33.580,42 TL 1,91%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 0,95%
matic-networkMATIC/TRY
20,94 TL 2,44%
Bağlantıyı kopyala