Lightning Network’te Kilitli Toplam Değer Yüzde 1.000 Arttı

lightning networkte kilitli toplam deger yuzde 1 000 artti

DeFi Pulse’da yer alan son verilere göre, Bitcoin Lightning Network’te (LN) kilitli toplam değer (TVL) bir yılda yüzde 1.273 oranında arttı. Bitcoin üzerinde, düşük maliyetli eşler arası işleme olanak sağlayan LN, hem ödeme kanallarında hem de kilitli BTC’de önemli bir büyüme yaşadı.

Lightning Network’te Kilitli Toplam Değer 165 Milyon Dolar

Geçen yıl ile yapılan karşılaştırmaya baktığımızda TVL‘nin 10 Ekim 2020’de 12.05 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Bu miktar, 7 Ekim 2021’de ise 165.55 milyon dolara yükselmiş durumda. Ayrıca, sadece 7 Ekim 2021 ile 8 Ekim 2021 arasında yalnızca yüzde 47’lik bir artış yaşandığı da görülüyor.

lightning networkte kilitli toplam deger yuzde 1 000 artti 2

LN’de kilitlenen BTC miktarı açısından bakarsak, 10 Ekim 2021’de 1.091 BTC olduğunu görüyoruz. Buna karşılık, BTC’deki toplam TVL sayısı 7 Ekim 2021’de 2.998 BTC olarak kaydedildi.

lightning networkte kilitli toplam deger yuzde 1 000 artti 3

Lightning Network Nedir?

Bitcoin’in temel katmanı üzerine inşa edilen LN, nihai yerleşimi daha sonraki bir zamana ertelemek için iki eş arasında bir kanal kurulmasına izin veren bir Layer 2 ölçekleme çözümü. LN aynı zamanda küçük ve sık yapılan işlemleri zincir dışına taşıyarak ölçeklenebilirliği artırıyor ve BTC’nin üzerine hızlı eşler arası işlemlere ve düşük ücretlere olanak sağlamayı amaçlıyor.

LN için ilk whitepaper, Ocak 2016’da yayımlanmıştı.

Geçen ayın sonlarında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Lightning’i, küresel ödemelerin geleceği olarak değerlendirdi.

Ağda yaşanan yükselişte, El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırması da etkili olmuş olabilir.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 561.064,06 TL 0,08%
ethereum
Ethereum (ETH) 35.522,95 TL 1,41%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.314,10 TL 0,25%
tether
Tether (USDT) 9,21 TL 0,06%
cardano
Cardano (ADA) 19,98 TL 1,71%
xrp
XRP (XRP) 10,40 TL 1,53%
solana
Solana (SOL) 1.515,64 TL 3,07%
polkadot
Polkadot (DOT) 385,26 TL 1,64%
usd-coin
USD Coin (USDC) 9,21 TL 0,22%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,20 TL 0,63%
Copy link
Powered by Social Snap