Lightning Network Önemli Bir Basamağı Daha Geride Bıraktı

Lightning Network

TXStats.com’un sağladığı verilere göre, Bitcoin’in hızlı ve ucuz ödemeleri için 2. katman ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network, şu anda 77.000’den fazla kanalda 3.000’den fazla BTC bulunuyor. Ağın Bitcoin kapasitesi, 1.500 BTC dönüm noktasını geçtiği Haziran ayından bu yana iki katından fazla arttı.

El Salvador Bitcoin yasal ihale yasasını çıkardıktan sonra artan popülarite ile beslenen Lightning ağında, kanal sayısı ve Bitcoin kapasitesi açısından aktivitede dik bir artış görüyor. Lightning kanallarında tutulan BTC sayısı, yılın başından bu yana neredeyse üç katına çıkmış durumda.

lightning network projelerinde guvenlik aciklari mi var 1200x720 1

Lightning Network 3.000 Barajını Aştı

Lightning, Bitcoin Blockchain ağı üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz bir ölçeklendirme çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle “katman 2” veya “ikinci katman” olarak adlandırılan sistem ile birlikte Bitcoin’in hantal işlem süreleri ekonomik olarak uygun hale getirir. Lightning Network’ün gücü, ödemeleri ucuz ve hızlı yaparken Bitcoin işlemleriyle aynı kurallara uyma yeteneğinde yatıyor.

Ağda her iki tarafın bir anahtara sahip olduğu ve fonların taşınması için her iki anahtarın da gerekli olduğu bir çoklu imza adresiyle Lightning kanalı oluşturulur. Bu şema, kanaldaki iki kullanıcının işlem yapmasını sağlarken bir kullanıcının diğerinden para çalmasını engeller.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 456.445,06 TL 3,81%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.862,38 TL 2,26%
cardano
Cardano (ADA) 19,51 TL 1,33%
tether
Tether (USDT) 8,87 TL 0,31%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.845,11 TL 0,15%
xrp
XRP (XRP) 9,40 TL 0,51%
solana
Solana (SOL) 1.381,58 TL 6,95%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,39 TL 13,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,87 TL 0,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 270,29 TL 3,26%
Copy link
Powered by Social Snap