Ledger’a Veri İhlali Nedeniyle Toplu Dava Açıldı

ledgera veri ihlali nedeniyle toplu dava acildi

Kripto para donanım cüzdanı üreticisi Ledger’a ve Legder’ın çevrim içi satışlarını yöneten Shopify’a toplu dava açıldı. 

Önde gelen soğuk cüzdan üreticilerinden Ledger ve e-ticaret şirketi Shopify’a 6 Nisan’da veri ihlali nedeniyle toplu dava açıldı. Ledger geçtiğimiz Aralık ayında müşteri iletişim ve sipariş bilgilerinin ifşa olduğunu açıklamış ve akabinde ifşa olan kullanıcıların evlerine girme gibi teşebbüsler de dahil olmak üzere birçok sorunla gündeme gelmişti. 

Olayın ardından şirketler, sızıntıdan sorumlu çalışan belirledi ve Ledger CEO’su Pascal Gauthier Twitter üzerinden donanım cüzdanlarının tehlikeye atılmadığını ve fonların güvende olduğu açıklamasını yaptı. 

340.000 Dolarlık Kayıp

Sızıntı hakkında ilk yasal hamle hukuk firması Roche Freedman tarafından yapıldı. Roche Freedman, Binance, Tron ve iFinex önde gelen kripto para şirketlerine açtığı toplu davaları ile tanınıyor. Hukuk şirketinden bir yetkili olan Kyle Roche konu hakkında şunları söyledi:

”Olayı ilk duyulduğundan beri araştırıyoruz. Bu soruşturma, veri güvenliği ve kripto para birimi alanlarındaki uzmanlarla konuşmayı da içeriyor.”

Dava, Ledger’ın müşterilerine karşı bir sorumluluğu olarak nitelendirilen Shopify’ın güvenliğini de içeriyor. Şikayette “…Müşteri listesinin anonimliği, Ledger’ın sunduğu güvenliğin önemli ve bariz bir unsurudur…” ifadesi yer alıyor. 

Şikayet, 2 Ledger kullanıcısına odaklanıyor. Bu kullanıcılar, kimlik avı saldırılarında güncel kur ile 340.000 dolara karşılık gelen 4.2 BTC, 11 ETH ve 15.000 XLM kaybetti. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 368.037,21 TL 3,01%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.915,17 TL 2,43%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,40%
cardano
Cardano (ADA) 18,50 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.166,05 TL 1,45%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 0,25%
solana
Solana (SOL) 1.191,49 TL 4,46%
polkadot
Polkadot (DOT) 250,07 TL 1,73%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,26%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,82 TL 0,75%
Copy link
Powered by Social Snap