Lagarde’den Şahin Açıklamalar

lagardeden sahin aciklamalar

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının çabuk bir şekilde artırılması gerektiğini söyledi. Almanya’da açıklamalarda bulunan Lagarde, enflasyon oranı hedefimize dönene kadar rotada kalmaya devam edeceklerini vurguladı.

Lagarde’den Hızlı Faiz Artışı Sinyali

Enflasyonun ekonomide kalıcı hale gelmemesinin hayati önemde olduğunu vurgulayan Lagarde, “Avrupa’da enflasyon aşırı yüksek. Enflasyonu aşağı getirmemiz gerekli ve bu hedefi yakalayacağız. ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hala istikrarlı bir hızla ciddi şekilde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalması gerekli” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan ECB üyesi Boris Vujcic, 50 baz puanlık faiz artışlarının hala uygun olduğunu belirtti. Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras da kademeli artışlar çağrısı yaparken, ECB Yöneti Kurulu Üyesi Peter Kazimir gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı yapılması gerektiğini ifade etti. Bundesbank Başkanı Joachim Nagel de ECB ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu hedefe döndürebileceğine inandığını ifade etti.

lagardeden sahin aciklamalar2

Euro Bölgesi aralık ayı enflasyonu beklentilere paralel yüzde 9.2 olarak açıklanmıştı. Böylece Bölge enflasyonu 4 ayın en düşşük seviyesine gerilemişti. Euro Bölgesi enflasyonunda düşüş sürüyor ancak ECB’nin 2025’e kadar yüzde 2 hedefi bulunuyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Ekonomi gazeteciliğinde bir ekol olan Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
439.915,26 TL 0,21%
ethereumETH/TRY
31.372,59 TL 0,71%
tetherUSDT/TRY
18,84 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.309,18 TL 2,10%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,05%
xrpXRP/TRY
7,73 TL 0,21%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
7,54 TL 0,22%
dogecoinDOGE/TRY
1,80 TL 1,97%
matic-networkMATIC/TRY
23,34 TL 1,30%
Bağlantıyı kopyala