Kuzey Koreli Hackerlar, Japonya’dan 721 Milyon Dolarlık Kripto Çaldı

wormhole hacker 46 milyon dolarlik calinti fonu daha tasidi2

Kripto para sektörünün hızlı bir şekilde gelişme kaydetmeye başlamasıyla bu alandaki dolandırıcılık haberleri de artış göstermeye başladı. Son olarak Kuzey Kore’ye bağlı bilgisayar korsanı grupları, 2017’den bu yana Japonya’dan 721 milyon dolar değerinde kripto para varlığı çaldı. Nikkei’nin haberine göre bu miktar, küresel olarak bu tür kayıpların toplamının yüzde 30’una eşit.

Kuzey Koreli Hackerlarından Japonya’dan 721 Milyon Dolarlık Vurgun

Kripto para birimleri yaygınlaştıkça kötü aktörlerin seçeneği olmaya devam ediyor. Nikkei, Kuzey Koreli hacker’ların altı yılda Japonya’dan 720 milyon dolarlık kripto para çaldığını vurguladı. Nikkei’ye göre bu miktar, küresel hack’lere bakıldığında yüzde 30’una denk geliyor.

kuzey koreli hackerlar japonyadan 721 milyon dolarlik kripto caldi

Japon gazetesi adına analizi yürüten Elliptic’e göre Kuzey Kore, 2017 ile 2022 yılları arasında işletmelerden toplam 2,3 milyar dolarlık kripto para çaldı.

Japonya’da Yediler Grubu maliye bakanları ve merkez bankası başkanları tarafından kabul edilen ortak açıklamada, üst düzey yetkililer, Kuzey Kore’nin tekrarlanan füze fırlatmalarını göz önünde bulundurarak, kripto para birimlerinin çalınması gibi devlet aktörlerinin yasadışı faaliyetlerinden kaynaklanan artan tehdidi kabul etti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.988,66 TL 1,06%
ethereumETH/TRY
38.316,36 TL 0,66%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.271,78 TL 1,01%
usd-coinUSDC/TRY
20,64 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,40 TL 0,31%
staked-etherSTETH/TRY
38.320,28 TL 0,61%
cardanoADA/TRY
7,48 TL 3,43%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,10%
matic-networkMATIC/TRY
18,39 TL 0,15%
Bağlantıyı kopyala