Kuzey Amerikalı Bitcoin Madencilik Şirketleri, Çin Sayesinde %58 Daha Fazla Bitcoin Çıkardı

kuzey amerikali bitcoin madencilik sirketleri cin sayesinde yuzde 58 daha fazla bitcoin cikardi 1

Geçen ay hash oranlarını önemli ölçüde artırmamış olsalar da, beş Kuzey Amerika firması Temmuz ayında yaklaşık %60 daha fazla Bitcoin çıkardı. Bunun nedeni büyük ölçüde, Çin’in ülkedeki madencilik şirketlerinin faaliyetlerini durdurmasına yol açan bir dizi politika.

Halka açık beş Kuzey Amerikalı Bitcoin madencilik şirketi, Temmuz ayında toplam 1.802 Bitcoin çıkardı. Bu, Haziran ayında çıkardıklarından ortalama %58 daha fazla.

Madencilerin yayımlanan Temmuz ayı üretim güncellemelerine göre, Marathon Digital, Riot Blockchain, Argo Blockchain, Bitfarm ve Hut8, hash güçlerini önemli ölçüde artırmamış olsalar da Temmuz ayında önemli ölçüde verimli bir ay geçirdi.

Bunun nedeni ise büyük ölçüde, Çin’in Haziran ayında yerel Bitcoin madenciliği operasyonlarına kapatma emri vermesinin ardından, Bitcoin ağının geçen ay şimdiye kadarki en büyük Bitcoin madenciliği zorluğu düşüşüne tanık olmasıydı. Sonuç olarak, hem Çinli olmayan Bitcoin madencilik havuzlarının hem de Çin dışındaki madencilik operasyonlarının pazar payları önemli ölçüde arttı.

Çin dışında kesintiye uğramayan her Bitcoin madenciliği operasyonunun Bitcoin madenciliğinin günlük pastasından daha büyük bir pay alması beklense de, halka açık beş firmadan gelen güncellemeler, Çinli rakip şirketlerin kapatılmasından tam olarak ne kadar faydalandıkları hakkında bir fikir sunuyor.

Aşağıdaki tablo, finansal açıklamalara ve aydan aya büyümelerine dayalı olarak aylık çıkardıkları Bitcoin’leri gösteriyor.

kuzey amerikali bitcoin madencilik sirketleri cin sayesinde yuzde 58 daha fazla bitcoin cikardi
Kaynak: The Block

Nasdaq’da listelenmiş olan Marathon ve Riot Blockchain, Temmuz ayında madencilik filolarını Haziran ayındaki operasyonlara kıyasla zar zor genişletmiş olsalar da, beş şirket arasında %50’nin üzerinde bir büyüme kaydetmeyi başardı.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 375.847,66 TL 6,28%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.554,14 TL 10,63%
cardano
Cardano (ADA) 19,43 TL 12,30%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.269,65 TL 9,34%
xrp
XRP (XRP) 8,64 TL 13,80%
solana
Solana (SOL) 1.279,02 TL 17,92%
polkadot
Polkadot (DOT) 272,18 TL 17,70%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,63 TL 0,17%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,93 TL 10,66%
Copy link
Powered by Social Snap