Kuzey Amerika, DeFi ile İkincilik Koltuğunu Sağlamlaştırıyor

kuzey amerika defi ile dunyada ikinci konuma yukseldi

Kripto varlık dünyasındaki analizleriyle bilinen Chainalysis, yeni raporunu yayınladı. Yapılan yeni araştırmaya göre, merkeziyetsiz finanstaki (DeFi) büyüme, Kuzey Amerika’yı, dünyanın en büyük ikinci kripto pazarı haline getiriyor. Kuzey Amerika DeFi ile liderlik yolunda ilerliyor.

Kuzey Amerika, DeFi ile Liderliğe Oynuyor

Kuzey Amerikalılar, Temmuz 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasındaki dönemde DeFi platformlarına yaklaşık 276 milyar dolar değerinde kripto varlık gönderdi. DeFi işlemleri, dönem boyunca, Kuzey Amerika‘nın toplam işlem hacminin yüzde 37’sini temsil ediyor.

kuzey amerika defi ile dunyada ikinci konuma yukseldi 2

Kuzey Amerika’da Temmuz 2021 ile Haziran 2020 tarihleri arasında 750 milyar dolardan falda kripto varlık alımı gerçekleştirildi. Bu da küresel faaliyetin yüzde 18,4’üne denk geliyor. Bu faaliyetlerin büyük bir kısmını Amerika Birleşik Devletleri oluşturuyor.

Chainalysis’in 2021 Coğrafya Kripto Para Birimi Raporu‘na göre, Orta, Kuzey ve Batı Avrupa, bu dönemde, 1 trilyon dolar ile küresel hacmin yüzde 25’ini oluşturdu.

kuzey amerika defi ile dunyada ikinci konuma yukseldi 3

Kuzey Amerika’daki aylık işlem hacmini Temmuz 2020 ile Mayıs 2021 arasında, yüzde 1000’den fazla artarak, 14,4 milyar dolardan 164 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Chainlysis’e göre bu büyüme, Kuzey Amerika’daki toplam işlemlerin yüzde 37’sini temsil eden DeFi’ye bağlı. Bölgenin o dönemdeki merkezi olmayan büyük borsası Uniswap’tı.

kuzey amerika defi ile dunyada ikinci konuma yukseldi 3 1

Bölgenin en büyük pazarı tabii ki ABD. ABD, Chainalysis’in DeFi Benimseme Endeksi’nde de zirveye çıktı.

Hem Kuzey Amerika hem de Doğu Asya, Mayıs 2021’de toplam işlem hacminde gerileme yaşadı. Doğu Asya2daki düşüş, Pekin’in mayıs ayında başlattığı yeni kripto baskısıyla alakalıydı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 725.131,68 TL 1,38%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.969,05 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.107,23 TL 2,64%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,23%
solana
Solana (SOL) 2.819,03 TL 4,15%
cardano
Cardano (ADA) 20,09 TL 0,46%
xrp
XRP (XRP) 12,68 TL 1,28%
polkadot
Polkadot (DOT) 473,92 TL 0,16%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,56 TL 0,15%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,70 TL 3,38%
Bağlantıyı kopyala