Küresel Kripto ATM Büyümesi Yüzde 32 Azaldı

kuresel kripto atm buyumesi yuzde 32 azaldi

Dünyanın farklı yerlerinde, farklı yoğunluklarda kripto ATM‘leri yer alıyor. Bir süredir adından sık sık söz ettiren kripto ATM’lerinin büyüme oranı ise yılın ikinci çeyreğinde düşüş gösterdi.

Küresel Kripto ATM Büyümesinde Düşüş Var

2022 yılının ilk çeyreği ile ikinci çeyreğini kıyasladığımızda ATM kurulumlarının sayısı 2.362’den 1.600’e geriledi. Bu da yüzde 32.26’lık bir düşüş demek. Yılın başlarında 34.370 adet kripto ATM’si varken, 1. çeyreğin sonunda miktar 36.732’ye ulaştı. Coin ATM Radar‘ın verilerine göre ise 2. çeyreğin sonu itibariyle kurulu 37.642 ATM bulunuyor.

Kripto ATM kurulumlarının hız kazandığı döneme baktığımızda 2021’in öne çıktığını görüyoruz. Bitcoin’in Kasım 2021’de ATH yaparak 68.000 doları görmesiyle ATM’lerde de artış yaşandı. Diğer yandan şimdiler BTC fiyatında yüzde 70’lik bir düşüş var. Dolayısıyla bu düşüşün, kurulumları da etkilediği düşünülüyor.

kuresel kripto atm buyumesi yuzde 32 azaldi 2

Kripto ATM‘leri, ana akımda farklı varlıkların benimsenmesi adına son derece önemli. Bununla birlikte ATM işlemlerinin yalnızca yatırımcıların fiat par birimine karşı kripto para satın almasına yardımcı olduğunu söylemek lazım. Bu da genel likiditeye etki etmiyor.

Diğer yandan yetkikilerin kripto ATM’lerinin kullanımı konusunda uyarılarda bulunduğunu belirtmek lazım. Geçen yıl kasım ayında FBI, kripto ATM’leri aracılığıyla yapılabilecek dolandırıcılıklara karşı uyarıda bulunmuştu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.606,27 TL 7,48%
ethereumETH/TRY
31.268,78 TL 6,07%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.099,31 TL 8,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,98 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 8,87%
cardanoADA/TRY
8,48 TL 13,00%
solanaSOL/TRY
653,16 TL 11,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 13,62%
Bağlantıyı kopyala