Anasayfa Ekonomi Küresel Ekonomi Beklentisi Oldukça Fazla Yükseldi

Küresel Ekonomi Beklentisi Oldukça Fazla Yükseldi

Dünya ekonomik görünüm raporu güncellendi...

0
Dünya Ekonomi Raporu

Dünya ekonomik görünüm raporu “Kuvvetlenen Temenniler, İyimser Piyasalar, Gelecek Güçlükler” başlığına hızlı bir şekilde güncelledi. Bu sene ilk kez İsviçre’nin Davos kasabasında Dünya ekonomik forumu kapsamında dizayn edilen basın buluşmasıyla kamu oyuna sunulan rapora göre, kuvvetlenen küresel ekonomi 2017’de yüzde 3,7’ye yükselerek bir evvelki seneye oranla 0,5 süratlendi. İvmelenen ekonomi, Avrupa ve Asya ülkelerindeki pozitif sürprizler ile Amerika Birleşik Devletlerin’de yeni ödenti düzenlenmesini yansıttı. IMF’nin 2018 ve 2019 senelerine yönelik küresel ekonomi temennileri 0,2 puan artırılarak yüzde 3,9’a revize edildi.

Küresel Ekonomi Açısından Yükselen Ülkeler

Rapora göre, IMF’nin yükselen piyasaları ve büyümekte olan ekonomilere yönelik bu seneki ekonomi temennisi yüzde 4,7 ve 2019’a yönelik gelişme varsayımı da yüzde 5 olarak bırakıldı. Söz konusu grup üzerinde bulunan ülkelerden ekonomi temennilerine yer verilen Çin, Suudi Arabistan ve Nijerya’ya yönelik hipotezler yukarıya doğrultulu ve Güney Afrika’ya ait hipotezler ise alt doğrultulu olarak revize edildi.

Varlık Piyasalarında Oran Değişebilir

IMF güncellediği DEG raporunda evrensel ekonomik tehlikelerin kısa vadede düzenli gözükmesine rağmen orta vadede alt yönlü olduğuna işaret etti. Alt istikametli tehlikeler arasında son senelerde sert yükselen finansal varlıkların bedel düzeltimi olasılığını artırdığı ve bunun gelişmeyi ve güveni gölgeleyebileceği belirtilen raporda, finansal piyasalarda bedel düzeltim işlemine yol açabilecek etkenlerden birinin gelişmiş ülkelerde çekirdek enflasyon ve faiz oranlarının beklenenden süratli çoğalması olabileceği kaydedildi. IMF ekonomistleri, Çin’in 2018 ve 2019 ekonomi temennilerini 0,1 puanlık belirli çoğalış sırasıyla yüzde 6,6 ve yüzde 6,4’e çıkardı. Meksika ülkesinin bu sene içerisinde yüzde 2,0 ve 2019’da yüzde 3,5 gelişeceğini öngören IMF ekonomistlerinin, ülkeye yönelik bir evvelki varsayımları 2018 için yüzde 1,7 ve 2019 için ise yüzde 2,0 seviyesindeydi.