bitcoinBTC/TRY
740.417,03 TL 2,59%
ethereumETH/TRY
45.238,59 TL 3,34%
tetherUSDT/TRY
27,33 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.882,27 TL 1,52%
xrpXRP/TRY
13,97 TL 2,38%
usd-coinUSDC/TRY
27,37 TL 0,09%
staked-etherSTETH/TRY
45.261,29 TL 3,39%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 2,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,49%
solanaSOL/TRY
545,66 TL 3,61%

Paylaş

Kriptonun Benimsenmesi Artış Gösteriyor

kriptonun benimsenmesi artis gosteriyordfvdf

Kripto para birimleri son dönemde birçok ülkede benimsenmeye başladı. Orta Doğu da son yıllarda kripto para biriminin benimsenmesinde hızlı bir artış kaydetti. 2022’de bölgenin kripto işlemleri, bir önceki yıla göre yüzde 48’lik bir artışı temsil eden 566 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere ulaştı.

Pakistan, Türkiye, Endonezya ve Nijerya da dahil olmak üzere birçok Müslüman çoğunluklu ülke, küresel kripto kabulünde liderler olarak ortaya çıktı. Uzmanlar bu eğilimin yakın ve orta vadede büyümeye devam edeceğini tahmin ediyor. Tasarrufların korunması, havale ödemeleri ve uygun kripto düzenlemeleri gibi faktörler bu eğilime katkıda bulundu.

Türkiye ve Mısır’daki dalgalı kripto para birimi fiyatlarının yanı sıra itibari para birimindeki devalüasyonlar, kriptoyu yerel yatırımcılar için çekici hale getirdi. Örneğin, Mısır’ın şu anda yılda yüzde 221,7 oranında büyüyen kripto havale piyasası, ülkenin ulusal bankasını BAE ile kripto tabanlı bir havale koridoru geliştirmeye sevk etti.

İslami değerlere uygun kripto para birimi, İslami finansta yeni bir dönemi temsil ediyor. Kullanıcılar, İslami kripto para biriminden yararlanarak, yenilikçiliği ve hayırseverliği desteklerken ekosistem içinde sorunsuz işlemler ve etkileşimler gerçekleştirebiliyor.

Projenin Kurucu Ortağı Mohammed Alkaff Alhashmi, Müslüman topluluğunun sadece yüzde 3-4’ünün kripto parayı elinde tutması halinde, bununla karşılaştırılabilir bir ölçeğe ulaşabileceğinin altını çizerek, İslami kripto paranın 1. kademe bir varlık olma potansiyeli oldukça önemli görünüyor.

“Kripto Bilincini Genişletmek ve Benimseme”

Kâr amacı gütmeyen Haqq Derneği, kripto benimsenmesini teşvik etme misyonunun bir parçası olarak Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ile ortaklık kurdu. Bu iş birliği, Malezya’da bir blockchain akademisi kurarak blockchain ve kripto farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Akademi, öğrencilere olumlu bir öğrenme ortamı ve mevcut üniversite programlarına yönelik kredi kazanma fırsatı sağlayan ücretsiz kripto ve blockchain teknolojisi kursları sunacak.

Haqq ve Islamic Coin ayrıca önde gelen Web3 projeleri ve İslami eğitim kurumlarıyla özel ortaklıklar da kurdu. Yakın zamanda, geleneksel finansın yeniden tanımlanmasına yardımcı olmak için SWIFT’e Web3 Şeriat uyumlu bir alternatif geliştirmek üzere DDCap Group ile güçlerini birleştirdiler.

Dünya çapında 2 milyardan fazla Müslüman kullanıcıyı hedefleyen İslami kripto para birimi, hem geleneksel hem de İslami finans alanında etkili isimlerin dikkatini çekti.

İslami kripto para ve Haqq ekosistemi, İslami ilkelerin ve modern teknolojinin çığır açan bir yakınlaşmasını simgeliyor. Sürdürülebilirlik, etik ve şeffaflığa odaklanan kripto Para, İslami finansın geleceğini şekillendirmede, finansal katılımı teşvik etmede ve Müslüman toplum için ekonomik değer üretmede önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala