Kriptolarda Düşüş mü, Bitiş mi, Yeniden Doğuş mu? 

Kriptolarda düşüş yeniden doğuşun göstergesi olabilir mi? İsmail Hakkı Polat, Cemil Şinasi Türün ve Erkan Öz, Kriptoveteran’ın yeni bölümünde bu sorunun yanıtını ararken piyasalardaki son durumu da değerlendirdi.

Nelerden Bahsedildi?

kriptolarda düşüş

İsmail Hakkı Polat, Cemil Şinasi Türün ve Erkan Öz’e 2022’de yaşanan ayı piyasasının diğerlerinden farkı nedir? sorusunu yöneltti. 2014 ve 2017/18 yıllarında yaşanan ayı piyasalarının bu yıl yaşanandan daha zorlu olduğunu vurgulayan Erkan Öz, bitcoini yıkmaya yönelik operasyonların gerçekleştirildiğini hatırlattı. “Geçmiş dönemlerde olmadığı kadar çok merkezi teşkilat kripto dünyasını sarmış durumda.” diyen Öz, bankaları taklit etmeye çalışan merkezi şirketlerin olduğunu belirtti. Regülasyonların olmaması dolayısıyla riskli işlemlerin yapıldığını kaydeden Öz, “Ya ciddi anlamda birkaç merkezi kuruluş ve merkeziyetsizmiş gibi yapan ama içerisinde merkezi ögeler barındıran DeFi grupları daha çökecek ya da durum burada stabilize olacak biraz. Ayrıca 2023 başlarında özellikle, Fed faiz artışlarını çok yüksek yapmıyor diye piyasalara bir canlanma da gelebilir.” dedi ve ekledi:

“Fed faiz kararını biraz aşağı çekerse piyasalarda ufak bir yükseliş görebiliriz. Ama dünya ekonomisi 2023 için genel anlamda olumlu sinyaller vermiyor. Kredi büyüme rakamları ve getiri eğrileri de iç açıcı değil. Belli yukarı yönlü denemeler olsa bile 2023’ün sonuna doğru tekrar aşağı doğru bir çekiş gelecektir.”

kriptolarda düşüş

Cemil Şinasi Türün ise ekonominin bir kabuk değiştirme aşamasında olduğunun altını çizdi. Her yeni sistemin, bir önceki ile çatıştığını belirten Türün, “Henüz 20’li yaşlarında olduğunu gözlemlediğim blockchain teknolojisinin geleceğine inanan bir kitle var ve geleceği onlar inşa edecek. Bu kitle her geçen yıl artış gösterecek. Hatta klasik iş dünyasından insanların da ilgisi bu yöne kayacak.” dedi.

Kriptolarda Düşüş Aslında Yeni Bir Açılım

Günümüzde kripto varlıklara ilişkin ciddi bir soru işareti olmadığını söyleyen Türün, regülasyonlar ile birlikte işlerin daha da düzene gireceğini belirtti.

“Merkezi yapıların olmadığı yeni nesil start uplar’ın ortaya çıkması muhtemel. Önümüzdeki süreçte Google gibi bir start up bekliyorum. Ortalığı toparlayan bir wallet veya yeni tür bir DeFi olabilir. Ama kesinlikle yaşlı nesile de hitap eden bir şey olacaktır. Çünkü şu anki sistemde yaşlıların kullanımı mümkün değil.”

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
427.553,96 TL 4,49%
ethereumETH/TRY
29.281,06 TL 5,32%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.750,26 TL 3,96%
xrpXRP/TRY
7,43 TL 4,71%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,00%
cardanoADA/TRY
6,97 TL 6,40%
dogecoinDOGE/TRY
1,64 TL 3,64%
matic-networkMATIC/TRY
20,32 TL 7,74%
Bağlantıyı kopyala