kriptografik’te Melis Hazal Karagöz’ün Konuğu Turan Sert Oldu

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla kriptografik’in yeni bölümü yayınlandı. kriptografik’te bu hafta Melis Hazal Karagöz’ün Turan Sert konuğu oldu. Turan Sert ile merkeziyetsiz finansın geleceği ve kripto varlıklara yeni regülasyonların gelip gelmeyeceğini hakkında konuşuldu.

Konu Başlıkları

  • Merkeziyetsiz Finans Nereye Gidiyor?
  • Kripto Varlıklarda Regülasyon
  • Merkeziyetsiz Finansın Geleceği

Neler Konuşuldu?

-Melis Hazal Karagöz Turan Sert’e “Merkeziyetsiz Finans Nereye Gidiyor?” diye sordu:

Turan Sert “Geniş açıdan bakmak gerekirse aslında bu bizim fiziki dünyadan dijitalleşmeye geçmediğimiz süreçteki zamanlardan bir tanesi. İlk ve en önemlisi halk arasında internetin başlaması ile internetin başlaması her şeyi değiştirdi. Özellikle bilginin akması anlamında bir buna bağlı olarak, dijital dünyada ve sonrasında bunun farklı farklı evrelerinden geçtik. Bunların hepsi 1.0 da ilk başladı ve internet vardı her şey çok güzeldi; bağımsız bireyler vardı ama o sırada kullanıcı açısından çok pratik değildi. Sonra 2.0 geldi işte girişim sermayeleri ve para akışı sağlandı buraya ve yatırımlar gelmeye başladı. Burada Google var Facebook gibi uygulamalar çıktı .Sonrasında da yeni bir hareket olarak da 3.0 başladı. Başlamasının temel dayanaklarından biri blokzincir oldu” dedi.

-Melis Hazal Karagöz Turan Sert’e ” Metaverse Dünyasına Nasıl Dahil Olacağız?” diye sordu:

Turan Sert “Yani dediğim gibi önce iletişimle başlamıştık ilk internetin girişimiyle ondan sonra blok zincirinin gelmesiyle aslında bir nevi Finans alanında bir dijital dünyada parasal olarak değer saklayabilmeyi ve değeri transfer edebilmeyi koymuştuk. Şimdi de geçirebileceğimiz bir yere geliyoruz pandemi birlikte zaten işte okullarımız daha işte öğrenciler, biz işyerlerinde uzaktan bir araya gelebilmeyi yavaş yavaş yaşamaya başlamıştık. Bu tabi şöyle oluyor; ondan söylemek lazım genelde bu her tür yenilik aslında bir nevi ilk başta özel kullanımı anlamında mevcut olana aynen geçirebilme yani taklit etmek yolundan gidiyor sonrasında yeni yeni olasılıktan yeni yeni fırsatlar çıktığını görüyoruz. Bu şey gibi internet ilk çıktığı zaman belki hatırlarsınız şey vardı gazeteler mesela Aynen alırlar rastgele çıkmış alırlar fotoğraflarını koyarlardı sonrasında işte ne oldu haberler tıklamalar, insanların yorum yapması ile birlikte çok daha interaktif bir hale görüp insanlar gazeteci olmaya başladı. Şimdilik benzerini burada yaşayacağız yani ilk başta yaşadığımız pandemi sürecinde sadece ekranlardan bakarak birbirimize yetişim kurarken şimdi bunun yeni yeni potansiyelleri çıktığını göreceğiz” şeklinde konuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.219,91 TL 7,21%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.749,58 TL 6,99%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,20%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.001,97 TL 6,13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,23%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 1,81%
solana
Solana (SOL) 1.260,42 TL 8,25%
xrp
XRP (XRP) 8,14 TL 4,11%
terra-luna
Terra (LUNA) 865,72 TL 2,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,81 TL 9,26%
Bağlantıyı kopyala