kriptografik’te Melis Hazal Karagöz’ün Konuğu Soner Canko Oldu

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla gerçekleştirilen kriptografik’in yeni bölümü yayınlandı. kriptografik’in bu haftaki konuğu, Soner Canko oldu. Soner Canko ile blokzincir teknolojisini, dijital cüzdanları, teknolojinin gelişimini ve kripto paralara neden mesafeli olduğu ile ilgili konuşuldu.

Konu Başlıkları:

  • Blokzincir Teknolojisini
  • Dijital Cüzdanları
  • Teknolojinin Gelişimini Ve Geleceği
  • Kripto Paralara Olan Mesafenin Sebebi

Neler Konuşuldu?

-Melis Hazal Karagöz, Soner Canko’ya ilk olarak Blok zincirle ilgili çalışmalarınız var ama kripto paralara karşı pek sempatiniz yok. Neden? diye sordu:

Soner Canko “Sempatim yok demek yerine, temkinli yaklaşmayı tercih ediyorum diyelim. Bitcoin altında yatan blockchain teknolojisiyle bize neleri daha iyi yapabileceğimizi kanıtladı, bugüne kadar yapılan dijital varlık çalışmaları blok zincir teknolojisinin sınırlarını görmek için çok önemli kavram ispatlarıdır. Henüz yolun başındayız” dedi.

Melis Hazal Karagöz, “Geleceğin blok zincir meslekleri neler sizce? İleride nasıl meslekler ortaya çıkabilir?” diye soru yöneltti:

Soner Canko “Öncelikle bu teknolojiyi herkesin anlayabileceği dilde anlatabilen eğitmenlere ihtiyaç olacaktır. Çünkü blockchain ekosistemi çok büyük bir ivmeyle gelişimine devam ediyor. Buna ek olarak blockchain geliştiricileri bugün de olduğu gibi gelecekte de en çok aranan kişiler olacaklar. Blockchain ile varlığını perçinleyen diğer meslekler growth hacker’lar ve topluluk yöneticileri diyebilirim. Blockchain yapısı gereği toplu harekete ihtiyaç duyan bir teknoloji, isterseniz en iyi platformu tasarlayın kullanıcısı/destekçisi yoksa yaygın olamazsınız” diye konuştu.

Melis Hazal Karagöz, “Merkez Bankası Dijital Parası ve kripto paraların farkı nedir?” Soner Canko’ya bir soru yöneltti:

Soner Canko “En temel fark MB dijital paralarının (CBDC) merkezi, kripto paraların ise merkeziyetsiz olmasıdır. Dijital paralar blockchain teknolojisi üzerinde ama merkez bankalarının kontrolünde yaratılan varlıklardır. Burada sistemin garantisi ve sorumlusu merkez bankalarıdır. Kripto paralar ise merkeziyetsiz ve aracısız bir protokolün içerisinde kullanılan para birimleridir. Merkeziyetsiz bir yapıda güvenliği sağlamak için madencilik yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 517.327,45 TL 4,76%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.150,33 TL 1,91%
cardano
Cardano (ADA) 19,75 TL 1,08%
tether
Tether (USDT) 8,98 TL 0,24%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.739,34 TL 0,41%
xrp
XRP (XRP) 10,32 TL 1,36%
solana
Solana (SOL) 1.322,45 TL 3,38%
polkadot
Polkadot (DOT) 313,92 TL 1,25%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,98 TL 0,37%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,10 TL 2,70%
Copy link
Powered by Social Snap