Anasayfa Kripto Paralar Kripto Varlıkların Yasallığı Tartışmaları

Kripto Varlıkların Yasallığı Tartışmaları

Kimi merkez bankası ve diğer finansal kurumlara göre kripto varlıklar yasal değil. Elbetteki kimi otoritelerin yaptığı bu açıklamalar kripto varlıkların yasal olmadığı anlamına geliyor...

0

Kripto varlıklar ile ilgili birçok merkez bankası ve diğer finansal kurumlar legal olmadıklarına dair açıklamalar yapıyorlar. Varlıkların anonim olması sebebiyle terör ve kara para aklama faaliyetlerinde kullanılması, bu açıklamaların yapılmasının başlıca sebebi. Diğer yandan, Bitcoin’in ödeme yöntemi ve yatırım amaçlı kullanım oranı, illegal işlerde ki kullanım oranına oranla çok daha fazla.

Dijital Varlıklar Kabul Edilebilir Seviyede

Merkez bankalarının yasa dışı olduğuna dair açıklamaları kripto varlıkların yasa dışı olduğu anlamına geliyor. Ülkemizde ki borsalarda bu varlıklar rahatlıkla alınıp satılabiliyor. Diğer yandan, Bankalar geleneksel finans piyasalarının en büyük oyuncuları. Bu oyuncular mevcut hakimiyetlerine tehdit olarak kripto varlıkları görüyorlar. Bu sebeple de anonim ve merkezi olmayan bu paralar onlar için tehlikeli.

24 Ocak’ta Singapur Adalet Bakanlığı, artan sanal para birimlerine karşı tepki olarak bir işletmeyi kripto para sattığı gerekçesi ile kapatma kararı aldı. Bu karar sektörde tepki ile karşılanırken işletmenin satış yapabilmek adına gerekli lisansları bulundurduğu ortaya çıktı. Bunun ortaya çıkması ile birlikte de işletme faaliyetlerine devam etti. Bu tarz örnekler hemen hemen her ülkede yaşanabiliyor. Belirli dönemlerde de hükümetler kripto varlıklar ile ilgili kararlar veriyorlar. Düzenleyici kurumlar bazen dijital varlık satan borsalara çeşitli önlemler koyarken bazende yeni açılacak borsaların lisans şartlarını zorlaştırabiliyor. Bu durum yatırımcıları koruduğu için aslında yatırım miktarına artış sağlıyor. Japonya’da ki regülatör kurumda benzer sert kararlar almış fakat ülkede yatırım miktarı artmıştı.