Kripto Şirketleri, 2021’de 25.1 Milyar Dolar Fon Topladı

kripto sirketleri 2021de 25 milyar dolardan fazla fon topladi

2021 yılı boyunda kripto sektörüne odaklanmam 1.700’den fazla risk sermayesi anlaşması yapıldı. İstatistiklere göre bu anlaşmalarla, girişimler, projeler ve protokoller 25 milyar dolardan fazla finansman elde etti. Kripto şirketleri 2021 yılını, 2020’ye göre daha yüksek değerlemelerle kapatıyor.

Kripto Şirketleri 2021’de Değerlendi

2021 yılının sonuna geldik. Yılın projeksiyonu da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Aynı zamanda 2020 yılıyla kıyaslamalar da var. Mesela, bu yıl kripto şirketleri yapılan anlaşmalarla 25.1 milyon dolar fon elde etti. Bu da 2020’ye göre, yeni anlaşma sayısında yüzde 126’lık, toplam fonlamada ise yüzde 719’luk bir artış demek.

kripto sirketleri 2021de 25 milyar dolardan fazla fon topladi 2
The Block Research

Yıl boyunca birçok kripto şirketi unicorn statüsüne ulaştı. Bu da 1 milyar doların üzerinde değerleme elde ettikleri anlamına geliyor. The Block Research’ün verilerine göre, 2021 yılında en az 65 şirket, unicorn tarafına geçti. Bu da iki yıllık süreçte yüzde 491’lik bir artış demek.

Unicorn statüsüne geçen şirketler arasında FTX‘i, Alchemy‘yi, TaxBit‘i ve Dune Analytics‘i saymak mümkün. Diğer yandan Binance ve ABD kolu da dahil olmak üzere birçok tanınmış şirket de değerlemesini milyarlarca dolara yükseltmeyi başardı. Günün sonunda, 2021 yılının özellikle kripto şirketleri için oldukça güzel geçtiğini söyleyebiliriz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.193,18 TL 1,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.778,59 TL 1,71%
tether
Tether (USDT) 13,30 TL 1,78%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.086,58 TL 2,89%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,31 TL 0,90%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,87%
solana
Solana (SOL) 1.267,63 TL 4,08%
xrp
XRP (XRP) 8,12 TL 0,18%
terra-luna
Terra (LUNA) 860,24 TL 3,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 248,21 TL 4,01%
Bağlantıyı kopyala