Kripto Piyasasının 2022 3. Çeyrek Karnesi

Kripto Piyasasinin 2022 3. Ceyrek Karnesi

2022 yılının üçüncü çeyreğini de göz açıp kapayıncaya kadar geride bıraktık. 2021 yılı, genel olarak kripto para piyasasının çok daha öne çıktığı bir yıl olarak değerlendirilirken, 2022 de oldukça önemli olaylara ve gelişmelere sahne oldu. Kripto para piyasasının 2022 yılı 3. çeyrek boyunca öne çıkan gelişmelerini ise CoinGecko, 2022 3. Çeyrek Raporu’nda bir araya getirdi.

Kripto Piyasasında 2022 3. Çeyrekte Neler Yaşandı?

2022 yılının 2. çeyreği aslında piyasa için pek iç açıcı geçmemişti. Ancak bu durum 3. çeyrekte az da olsa terse döndü. Üçüncü çeyrekte, toplam piyasa değeri, çeyreği yüzde 6.5’te veya ikinci çeyreğin sonundan yaklaşık 1.2 trilyon dolara yükseldi. Bununla birlikte piyasalarda hacim ve fiyat değişiklikleri nedeniyle sıralamalar da oldukça değiştir. Ethereum Classic (ETC), Merge’ten sonra 23. sıraya yerleşmeyi başardı. İlk 30’daki diğer dikkat çekişi yer değişiklikleri ise BUSD’nin 6. sıraya çıkması (yüzde 60 artış), MATIC’in 19’dan 15’e (yüzde 66 yükseliş) geçmesi ve UNI’nin ise 27. sıradan 18. sıraya (yüzde 129 artış) yükselmesi oldu.

Bununla birlikte 3. çeyrek bazı proje ve şirketlerin agresif bir şekilde büyümesine şahitlik ederken, bazılarının da şaşırtıcı bir şekilde küçülmeye gitmesine şahit olduk. Özellikle merkezi borsaların artan yatırımları ile birçok projeye destek olduğunu ve geleceklerini sağlamlaştırdıklarını gördük.

Kripto Piyasasının 2022 3. Çeyrek Karnesi

Stablecoin’lerde Neler Yaşandı?

İlk 15 stablecoin’in piyasa değeri nispeten benzer kaldı ve mutlak anlamda yüzde 3 veya 4,7 milyar dolar kaybetti. İlk 5 stablecoin ise neredeyse aynı kaldı. Diğer taraftan yeni girenler veya sırada ise bir değişiklik olmadı. Tornado Cash yaptırımından sonra USDC yaklaşık olarak 9 milyar dolar kaybetti ve ilk 5 içinde piyasa değerinde kayda değer en büyük dalgalanmayı yaşadı. BUSD ise Binance’in aldığı karar sonrası yüzde 18 artarak 3 milyar dolar ile öne çıktı.

Stablecoin lideri USDT ise muhtemelen USDC’nin satışlarının bir kısmını alarak hafif bir artış gördü. Bu arada DAI ve FRAX, 2. çeyrekten itibaren piyasa değeri açısından yaklaşık aynı kaldı. Dikkate değer diğer hareketlilikler arasında ise TUSD, GUSD, USTC ve USDN yer aldı.

Kripto Piyasasının 2022 3. Çeyrek Karnesi

Küresel Piyasalar ve Lider Kripto Bitcoin’e Detaylı Bakış

S&P500 ile toplam kripto piyasa değeri korelasyonu, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 0.85 (yüksek) idi. Bu, 2022’nin ikinci çeyreğinde 0.92 olan korelasyona göre hafif bir düşüş anlamına geliyor. Bununla birlikte birçok küresel banka da Bitcoin’in diğer piyasalar nazaran oldukça dengeli bir duruş sergilediğini belirtti.

Bununla birlikte Bitcoin nispeten daha volatil olsa da S&P 500 yüzde 5.2 düştü, bu da Bitcoin’in 2022’nin üçüncü çeyreğindeki yüzde 1’lik düşüşünden 5 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Tüm bunlara ek olarak toplam kripto piyasası değerinin korelasyonları ise 0.9 ile Bitcoin ile adım adım ilerlemeye devam etti. Ancak bu, 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 1’lik mükemmel bir korelasyondan bir düşüşü temsil etti.

BTC, 2022’nin 3. çeyreğinde biraz yükseldi. 2. çeyrekte 17.760 dolarlık yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra, BTC 3. çeyrekte esas olarak 18 bin dolar ve 22 bin dolar aralığında kaldı BTC, 24,433 dolar ile üç aylık en yüksek seviyesine ulaştı, ancak kısa süre sonra şu anda kaldığı 18 bin dolar ve 22 bin dolar aralığına geri döndü.

Kripto Piyasasının 2022 3. Çeyrek Karnesi

Ethereum, Merge ve Enerji

Merge’den bu yana, Ethereum’un net token emisyonları önemli ölçüde yavaşladı ve daha önceki “üçlü halving” beklentisine güven verdi. Ortalama günlük net emisyonlar, 2022’nin başlangıcından bu yana 9.587ETH’den, Merge sonrasında, 560ETH’ye düştü. Merge, ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamasa da Merge sonrası zincir içi işlemlerde küçük bir artışa rağmen ortalama gaz fiyatının düşük (~10 – 20 gwei) kalması ilginç bir durum. Ethereum blok süreleri, Merge’den sonra ~13 – 13.5 saniyeden ~12.1 saniyeye inerek az da olsa iyileşti, ancak bu muhtemelen normal kullanıcılar tarafından fark edilmeyecek.

Kripto Piyasasının 2022 3. Çeyrek Karnesi

DeFi Sektörünün 2. Çeyrek Karnesi

Genel kripto piyasasının önemli bir gelişme belirtisi göstermemesine rağmen, DeFi piyasa değeri üçüncü çeyrekte 36 milyar dolardan 45 milyar dolara yükseldi. Ancak bu, yılın başından beri hala yüzde 70 daha düşük. DeFi’nin pazar payının yeniden canlanması, büyük ölçüde Merge’i çevreleyen anlatıdan kaynaklanıyordu. Dikkate değer, Lido (LDO) ve Rocket Pool (RPL) gibi likit stake protokollerinin yönetişim tokenleri için işlem hacmi ve oynaklıkta bir artış oldu.

Piyasa değerindeki artış ise çoğunlukla DeFi’nin Uniswap ve Aave gibi mavi çip protokollerinden geldi.

CoinGecko’nun 2022 3. Çeyrek Raporu

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
307.908,69 TL 0,37%
ethereumETH/TRY
22.642,87 TL 0,71%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.786,96 TL 0,63%
usd-coinUSDC/TRY
18,58 TL 0,16%
binance-usdBUSD/TRY
18,61 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
7,50 TL 0,13%
dogecoinDOGE/TRY
1,93 TL 14,02%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 1,42%
matic-networkMATIC/TRY
16,04 TL 1,50%
Bağlantıyı kopyala