Anasayfa Kripto Paralar Kripto Paraların Fiyatlarındaki Düşüşün Sebebi Altın

Kripto Paraların Fiyatlarındaki Düşüşün Sebebi Altın

Yatırım firması VanEck Associates'in CEO'su Jan Van Eck, kripto paraların fiyatındaki düşüşün altından kaynaklandığını söyledi. Van Eck, kripto para yatırımcılarının altına yöneldiğini kaydetti...

0
Kripto Paralar Altın

Yatırım firması olan VanEck Associates’in CEO’su Jan Van Eck’e göre, kripto para yatırımcıları geleneksel emtialara geri dönüş yaptılar. Kripto paraların fiyatlarının sürekli olarak düşmesi sebebiyle yatırımcıların güveni kırıldı, altın, döviz ve hisse senedi gibi emtialara geri dönüş başladı.

Değer Deposu Altın

Van Eck, 2017 yılında ki yükselişin tam tersi hareketin gelmesi sebebiyle olduğunu da belirtti. 2017 yılında birçok geleneksel yöntemleri tercih eden yatırımcı piyasaya girmiş ve yılın boğa hakimiyetinde olmasına sebep olmuştu. Bu dönemde de fiyatlar 20.000 dolara kadar çıkmıştı. Van Eck’e göre Bitcoin, 2017 yılında altından daha fazla tercih edilmişti. Altın bu yıl kripto varlıklara yenik düşse de uzun süren ayı piyasası sebebiyle altına dönüşler başladı. Bitcoin yatırımcıları 2018 yılında aldıkları zararları telafi etmek amacıyla diğer yatırım araçlarını deniyorlar. Altının yanında hisse senedi noktasında da yaşanan artışların sebebi bu. Dikkat edilmesi gereken rakam ise 3000 dolar seviyesi. Bu seviyenin altında bir fiyatlanma, büyük yıkıma sebep olabilir.

Benzer bir görüş Seymour şirketinin kurucusu Tim Seymour tarafından da kabul edildi. Altın piyasasına ilgili olan isim, 2017 yılında ki ani düşüşün sebebini kripto varlıklara bağlamıştı. Seymour’a göre kripto varlıklar uzun vadeli yatırım araçları değil. Belirli bir noktadan sonra yaşadıkları düşük volatilite ve likidite problemlerinden dolayı değerlerini kaybediyorlar. Altın bir değer deposu iken kripto varlıklar bu durumu henüz başarabilmiş değil.