Kripto Paraların Cazibesi Ne Durumda?

kripto paralarin cazibesi ne durumda

Kripto paralarla alakalı yeni yeni algının netleşmeye başladığını görüyorum ve hem seviniyorum hem de azıcık tedirgin oluyorum Sebebini anlatayım:

Her şeyden önce bir otoriteye bağlı kalmaksızın üretilen alım satım birimlerinin pekala para gibi kullanılabileceğini, hatta emtia gibi işlem görebileceğini defalarca daha önceki yazılarımda anlatmıştım. O yüzden bundan bahsetmeyeceğim.

Bitcoinle alakalı olarak kıymetli uzman Dan Leventle beraber yaptığımız Instagram canlı yayınlarında aylar önce önemli bir uyarıda bulunmuştuk. Şöyle ki 2017 yılında gördüğü 20.000 $ seviyesinden sonra 2019 ve 2020 arasında çok geniş bir plato oluşturması ve burada enerji toplaması, bir yükseliş hareketinin başlayacağını gösteriyordu. Hatta 2 ay önce yaptığımız bir canlı yayında Sayın Levent 34.000 $ seviyesinin test edileceğinin mesajını vermişti.

Nitekim de öyle oldu, hatta 42.000 $ bile test edildi. Bunlar olup biterken Altınbaş Üniversitesinde Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi Hocalar ile beraber yaptığımız bir canlı yayında, Sayın Çelebi Bitcoinin 50.000 $a yükseleceğinin altını çizdi. Ben ise mutlaka o seviyenin test edileceğini ancak bir ter atma yaşanabileceğini söyleyerek yatırımcıları uyarmıştım.

Gerçekten de 42.000 $ seviyesini test ettikten sonra sert bir düşüş yaşandı. Şimdi ise Bitcoin Güç toplamaya çalışıyor desem yanlış olmaz. Görüşlerine güvendiğim Sayın Levent 15.000-16.000 $dan çabucak 42.000 $a kadar tırmanan Bitcoinin bir dinlenme süreci yaşayabileceğinin altını çiziyor. Son geri çekilmede çok ciddi kayıplar yaşayan yatırımcılar bu sefer yoğurdu üfleyerek yerler mi bilemem. Ancak Türkiye’de bile günlük işlem hacmi 1 milyar $’ı aşan Bitcoin, yatırımcılara ilgi çekici gelmeye devam ediyor. Yalnız bir bilgi vermem lazım:

Bitcoin hesaplarının %2si arzın %95’ine sahip. Hal böyleyken yatırımcıların süratli çıkışlarda dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum. Her ne kadar şu an için teknik analizin gösterdiği destek seviyeleri çalışıyormuş gibi görünse de, 27.500 $ ‘a kadar bir geri çekilme ihtimali var. Ancak yukarı doğru en önemli hedefler 47.500 ve 50.000 $ hedefleri.

Etherium’a da bir göz atalım. Yine bu konuda Sayın Levent ile yaptığımız canlı yayından alıntı yapacağım: Etherium 2018 yılında 1420 $’ı gördükten sonra 80 $Kadar geri çekilerek yatırımcısını üzmüş ancak geçtiğimiz günlerde 1352 $a kadar yükselerek ciddi bir kazanç haritası sunmuştu. Elbette düşük fiyatlardan alma cesaretini bulanlar için. Bu sebeple, yatırıları “aktif takip” etmekte fayda var düşünüyorum.

Bana sorarsanız kripto paralara yatırım yapmak herhangi bir yatırım aracına para bağlamaktan farklı değil. Çünkü temel ve teknik analiz her yerde geçerli ve tamamen bilgi sahibi olmadan hiçbir zaman yatırım yapmamak gerekiyor. Benden tavsiye, özellikle kripto paralar ve ülkelerin bu yeni değerlere yaklaşımlarını yatırımcılar yakından takip etsinler böylece paralarını doğru şekilde kullanmış olurlar.

Emre Alkin

Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin; Saint Michel Fransız Lisesi'ni 1987 ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni de 1991'de bitirdikten sonra, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1996 yılında Doktorasını yine aynı Üniversite'de tamamlayarak ve 1997'de “doçent”; 2002 yılında ise “profesör” unvanını aldı. 1999-2003 yılları arasında İMKB Başkan Danışmanlığı, 2000 yılında TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği görevini yürüten Prof. Dr. Emre Alkin; Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de görev yaptı. Çeşitli gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı, TV8, SKYTÜRK, A HABER, CNNTURK, TRTHABER, TV100 gibi televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Dünya Gazetesi’nde “Paylaşmasak Olmazdı” isimli sayfasıyla içimizdeki kahramanlara yer vermektedir. Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmış olan Alkin, İzmir’in spor kulüplerinden Göztepe Sportif A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği de yapmıştır. 2017 - 2019 yılları arasında Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır . Alkin, “Uzlaşmazlık Çözümü” konusunda şirketler ve kamu arasında ulusal ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Ödeme Sistemleri, Mobil Teknolojiler, Finans ve Mali Konular ile ilgili uluslararası şirketlerde görev yapmaktadır. Prof. Dr. Emre Alkin’in; “Risk Management”,“Finansal Aracılığın Evrimi”, “Bankalarda Risk Yönetimine Giriş”, Yalın Alpay’la birlikte kaleme aldığı “Dünden Bugüne Gaziantep”, “Her Şey Ekonomi Değil” , "Paylaşmasak Olmazdı”, “Fikret Mualla’nın Sanatı” ve 2017 yılının en iyi iş kitabı seçilen “Olaylarla Türkiye Ekonomisi” isimli, biri İngilizce olmak üzere sekiz kitabı bulunmaktadır. Ayrıca insan ilişkilerinin dünden bugüne evrimi üzerine yazdığı “Seve Seve Aldattım” isimli kitabı da 2017'nin çok satan kitaplar arasında yer almıştır. 2018 Eylül ayında çıkan "Mükemmeli Arayan Kadın" isimli ilk romanı ile de büyük ses getirmiştir. 2019 yılının Kasım ayında çıkmış olan "İktisattan Çıkış " kitabı oldukça beğenilmiş ve tüm geliri Mutluluğun Adresi Sosyal Yardımlaşma Derneği'ne bağışlanmıştır. Prof. Dr. Emre ALKİN, iki çocuk babası olup, Türkçe, İngilizce ve Fransızca konferanslar vermektedir.
https://emrealkin.com/tr/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
547.369,59 TL 2,30%
ethereumETH/TRY
37.605,06 TL 1,90%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.187,12 TL 1,79%
usd-coinUSDC/TRY
20,13 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
10,42 TL 3,32%
cardanoADA/TRY
7,56 TL 1,63%
staked-etherSTETH/TRY
37.578,07 TL 1,93%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,30%
matic-networkMATIC/TRY
17,84 TL 2,27%
Bağlantıyı kopyala