Kripto Paralarda Yaşanan Düşüş, Kuzey Kore’yi de Etkiledi

Kripto Paralarda Yaşanan Düşüş Kuzey Koreyi de Etkiledi 2

Kripto para piyasası 3 trilyon dolarlık altın günlerini geride bıraktı. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere büyük değer kayıpları yaşayan kripto paralar, kripto odaklı şirket ve projeleri de oldukça etkiledi. Ancak bu durumdan önemli bir aktör daha etkilenmişte benziyor. Kuzey Kore.

Kripto Paralarda Yaşanan Düşüş, Kuzey Kore'yi de Etkiledi

Kriptolarda Yaşanan Düşüş Sonrası Kuzey Kore’nin Zulaları da Etkilendi

Kripto para piyasalarındaki düşüş birçok sektörü doğrudan etkilediği gibi dolaylı yoldan etkiledikleri de oldu. FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried‘in de dediği gibi birçok borsa iflas ederken, birçok kripto merkezli şirket küçülmeye gitti. Son olarak Reuters‘ın haberine göre silahlanma operasyonlarının bir kısmını da kripto ile finanse eden Kuzey Kore, düşüş sonrası en çok etkilenen ülkelerden oldu.

Kuzey Kore, son yıllarda kripto para çalmak için kaynak akıttı, bu da onu güçlü bir bilgisayar korsanlığı tehdidi haline getirdi ve ABD Hazinesine göre neredeyse 615 milyon doların çalındığı Mart ayında rekor düzeydeki en büyük kripto para soygunlarından birine yol açtı. 

Ülkenin en büyük gelirlerinden birisinin siber saldırılar olduğu biliniyor. Ek olarak Kuzey Kore kripto konusunda da en aktif ülkeler arasında yer alıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
380.583,75 TL 7,62%
ethereumETH/TRY
29.345,34 TL 10,63%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.163,95 TL 2,10%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
6,15 TL 6,22%
cardanoADA/TRY
8,28 TL 7,82%
solanaSOL/TRY
660,89 TL 4,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 4,80%
Bağlantıyı kopyala